Widzimy, że używasz oprogramowania blokującego reklamy, które są wyłącznym źródłem utrzymania serwisu ITHardware.pl. To dzięki nim opłacamy hosting i kupujemy sprzęt pomiarowy. Gwarantujemy Ci, że nie uświadczysz żadnych wyskakujących okienek ani banerów zasłaniających treść. Wesprzyj nas i wyłącz swój AdBlocker!

SanDisk przedstawia serię Z410 - dyski SSD w przystępnej cenie

Dodano: 29 Kwiecień 2016, 09:38, przez: Patryk Nieborak
Przeczytano: 354, komentarzy: 0, Żródło: AnandTech

SanDisk, jedna z czołowych firm zajmująca się projektowaniem, rozwojem i produkcją pamięci flash, właśnie ogłosiła nową serię nośników o oznaczeniu Z410. Zaprezentowane dyski są pozycjonowane blisko serii Z400s, która została wprowadzona na rynek prawie rok temu, jednak nie są ich bezpośrednimi nastąpcami, a bardziej tańszą alternatywą.

W przeciwieństwie do serii Z400s, dostępnej tak w formacie mSATA, jak i M.2, seria Z410 została ograniczona do 2,5-calowych konstrukcji na interfejs SATA. Dostępne pojemności to 120, 240 oraz 480 Gigabajtów. Jak przystało na nośniki ekonomiczne, producent zastosował kości TLC wykonane w procesie technologicznym 15 nm. Co ciekawe, teoretyczna wydajność nowej serii jest wyższa niż ma to miejsce w przypadku starszych konstrukcji - znaczny wzrost szybkości zapisu sekwencyjnego przy tylko marginalnym spadku odczytu. Właściwe rezultaty to kolejno 445 oraz 535 MB/s. Ponoć jest to zasługa ulepszonego kontrolera, który zapewnia też korekcję błędów LDPC oraz Cache SLC. Według specyfikacji technicznej, losowy odczyt i zapis nie uległy znaczącej zmianie i wynoszą 37 000 IOPS dla odczytu oraz 68 000 IOPS dla zapisu. Z kolei współczynnik TBW został ustalony w przedziale od 40 do 120, w zależności od pojemności danego egzemplarza.

Producent deklaruje objęcie nośników 3-letnim okresem gwarancyjnym, ale nie precyzuje daty premiery w Polsce. Ceny również pozostają nieznane, jednak mając na uwadze powyższą specyfikację, nie powinny być wygórowane.

Oceń artykuł:
(Głosów: 3)

NAPISZ KOMENTARZ