Widzimy, że używasz oprogramowania blokującego reklamy, które są wyłącznym źródłem utrzymania serwisu ITHardware.pl. To dzięki nim opłacamy hosting i kupujemy sprzęt pomiarowy. Gwarantujemy Ci, że nie uświadczysz żadnych wyskakujących okienek ani banerów zasłaniających treść. Wesprzyj nas i wyłącz swój AdBlocker!

UE chce większego poszanowania prywatności w internecie

Tagi: Unia Europejska, prawo, bezpieczeństwo, dane, prywatność
Dodano: 11 Styczeń 2017, 17:33, przez: Jakub Krawczyński
Przeczytano: 105, komentarzy: 0, Żródło: Engadget

Komisja Europejska pragnie by aplikacje i usługi służące do komunikacji, w tym Messenger czy Gmail bardziej respektowały prawa do prywatności użytkowników. Zaproponowała w tej sprawie szereg zmian do obowiązującej legislacji.

W świetle nowych, proponowanych regulacji KE, aplikacje typu WhatsApp, Gmail czy Facebook muszą zapewnić całkowitą poufność korespondencji (głosowej, tekstowej, emailowej) użytkowników bez możliwości przetwarzania ich przez firmy dostarczające tego typu usługi i aplikacje. Tym samym niemożliwe będzie otrzymywania spersonalizowanych treści reklamowych bez zgody użytkownika. Potencjalnie może się to negatywnie odbić na dochodach generowanych w ten sposób przez Google czy Facebook.

Ponadto Komisja Europejska pragnie walczyć ze spamem w rozmaitych elektronicznych formach: rozmów telefonicznych, emailów oraz smsów. Obywatele Unii Europejskiej mogliby specjalnie zażądać aby nie wykonywać do nich telefonów marketingowych umieszczając się na specjalnej liście. Ponadto telefoniczni marketerzy musieliby zawsze wyświetlać swój numer a także dodać specjalny prefiks, oznaczający połączenia w celach marketingowych.

KE postuluje także za uproszczeniem polityki plików cookies. W przypadku zapytań o ciasteczka nienaruszające w żaden sposób prywatności, użytkownicy internetu nie otrzymywaliby monitów z zapytaniami w ogóle. Natomiast w pozostałych przypadkach, zdaniem KE, internauci mieliby więcej kontroli nad swoją prywatnością - chociaż nie przedstawiono konkretów na ten temat.

Komisja Europejska spodziewa się wprowadzenia nowych regulacji maksymalnie do 25 maja 2018 roku. Do tego czasu, temat jest otwarty, a poszczególne postanowienia mogą ulec zmianie.

Komisja Europejska - nowe postanowienia w sprawie prywatności w internecie

Oceń artykuł:
(Głosów: 0)

NAPISZ KOMENTARZ