Ekosystem Microsoftu - Xbox i Windows 10

Ekosystem Microsoftu - Xbox i Windows 10

Dostępna na wszystkich urządzeniach z Windows 10, a także iOS i Androidem, aplikacja Xbox stanowi fantastyczne narzędzie społecznościowe, połączone z dostępem do sklepu, a nawet mogące służyć do zdalnego sterowania konsolą.

Na pierwszym planie głównego widoku po uruchomieniu widnieje nasza ściana aktywności.  Pojawiają się na niej wszystkie osiągnięcia, nagrane filmiki, zarejestrowane zrzuty ekranu oraz wpisy tekstowe - nasze własne oraz znajomych.  W błyskawiczny sposób możemy zarówno je polubić, jak i komentować czy przeklejać.

Po lewej stronie od kanału aktywności mamy listę ostatnio odtwarzanych gier wraz z szybkim widokiem na pasek postępu zdobytych osiągnięć. Poniżej widnieje opcja włączenia konsoli gdy ta jest ustawiona w trybie Instant-On. Gdy nasz Xbox One jest już włączony, ta funkcja kontekstowo zmienia się w rozpoczęcie strumieniowania obrazu z Xbox One na PC lub tablet. Pod spodem znajduje się lista nowości i polecanych gier.

W lewym rogu znajduje się także pionowa lista opcji, w tym m.in. widok osiągnięć, gdzie porównamy liczbę wbitych achievementów na przestrzeni ostatniego miesiąca, a także szybki dostęp do tzw. centrów gier, czyli stron w których developerzy umieszczają newsy, a my możemy np. przejrzeć nagrane przez społeczność klipy / screeny, porównać dokładne statystyki z każdej gry z osobna  (choćby to, ile razy zginęliśmy czy jak dużo czasu spędziliśmy z daną pozycją) czy podejrzeć i porównać ze znajomymi nasze osiągnięcia.


Oprócz tego mamy z tego widoku szybki dostęp do nagranych przez społeczność nagrań video z danego tytułu. Kolejną ważną zakładką jest DVR z gry, gdzie pojawią się zrobione przez nas screeny czy nagrane klipy z rozgrywką. Następnie możemy lokalnie przechowywane materiały udostępnić lub je edytować (np. skrócić), ewentualnie zapisać je na dysk twardy komputera.

Aplikacja Xbox także da nam dostęp do cyfrowego sklepiku z grami, filmami i serialami, a także w wygodny sposób poinformuje nas o obecnych promocjach na cyfrowe kopie gier; wśród nich mamy cotygodniowe Deals with Gold oraz (pod warunkiem wykupienia abonamentu Gold) dwa nieodpłatne tytuły na Xbox One, które ulegają rotacji co dwa tygodnie w ramach Games with Gold. Możemy dokonywać tutaj zakupów i kolejkować je zdalnie do pobrania na naszej konsoli.

Aplikacja Xbox potrafi działać także jako zaawansowany pilot, tak do interfejsu konsoli, jak i oglądania telewizji.  Zarówno można dzięki niej przemieszczać się po menu Xboksa One imitując poszczególne przyciski, jak i emulować wirtualną klawiaturę dla wygodniejszego nawigowania po stronach internetowych, czy też kontrolować funkcje telewizora jak i dekodera TV. Jeśli korzystamy z sensora Kinect, bądź tzw. IR blastera i podłączyliśmy dekoder telewizyjny do konsoli, to aplikacja Xbox będzie mogła nam służyć za przewodnik do programów, zamiast zaśmiecać cenne miejsce na ekranie telewizora.

W bocznym pasku możemy także zainicjować streamowanie obrazu z konsoli, a także mieć dostęp do kilku opcji związanych z funkcjonalnością samej aplikacji  oraz dotyczących nagrywania klipów z gier i strumieniowania rozgrywki. Tę funkcję omówię w osobnej sekcji.

Prawą część aplikacji zajmują opcje komunikacyjne podzielone na 4 zakładki. Pierwsza z nich to lista przyjaciół wraz z opisami tego, co konkretnie robią na konsoli; następnie mamy czat grupowy, który także możemy zainicjować będąc na PC; dalej mamy wiadomości prywatne, a na końcu dostęp do powiadomień związanych z polubieniem bądź skomentowaniem udostępnianych przez nas treści, a także dodaniem nas jako przyjaciół.

Dzięki aplikacji otrzymujemy także powiadomienia - o wiadomościach prywatnych, rozpoczęciu transmisji na Twitchu przez któregoś ze znajomych, czy interakcjach innych osób z udostępnioną przez nas zawartością, jak np. polubienie zrzutu ekranu, filmiku, czy wpisu.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Gaming

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ekosystem Microsoftu - Xbox i Windows 10

 0