Retro granie - zestawienie najciekawszych emulatorów dla systemów PC i Android

Retro granie - zestawienie najciekawszych emulatorów dla systemów PC i Android

Sega Dreamcast

Dreamcast to ostatnia konsola Segi, która ostatecznie pogrzebała tą firmę jako producenta hardware'u. Formalnie DC przynależy do szóstej generacji, co wskazywałoby na rywalizację z PS2, Nintendo GameCubem i pierwszym Xboksem. Tyle tylko, że sprzęt z nitką makaronu w logo (stąd określenie "Makaron") trafił na rynek niespełna dwa lata przed konkurentem w wydaniu Sony i, z powodu słabej sprzedaży, opuścił go zanim pojawiły się GameCube i Xbox. Technicznie konsola oferuje potencjał zbliżony do PS2: procesor Hitachi SH-4 taktowany zegarem 200 MHz (RISC), układ graficzny NEC PowerVR Series 2 100 MHz z 8 MB SGRAM i 16 MB pamięci operacyjnej SDRAM.

Ciekawostka: Dreamcast nie posiada własnego systemu operacyjnego. Całe oprogramowanie musi być zawarte na nośniku z grą. Niektóre tytuły dostarczano wraz z Windowsem CE.

Dlaczego Sega Dreamcast? Zasadniczo, "Makaron" szybko dokonał swego żywota i nie doczekał się wielu hitów. Lwia część gier to po prostu okrojone porty z PC-ta, jak Unreal Tournament lub Quake III: Arena. Istnieje jednak gra, której nie wydano na żadną inną platformę, a którą PC-towcy sprawdzić powinni dlatego, że zapoczątkowała zmorę wszystkich klawiatur, sceny Quick Time Event (QTE) - ta gra to Shenmue.

Z emulatorami Dreamcasta jest trochę tak, jak z samą konsolą - żyją krótko. Wielu użytkowników za najlepszego naśladowcę DC-ka uważa aplikację NullDC 1.0.4, niestety nie jest ona rozwijana od połowy 2010 roku, a obecnie przekształciła się w projekt na Androida - i w tej formie sprawdza się przeciętnie. Obecnie bodaj jedynym cały czas rozwijanym rozwiązaniem jest DEmul v0.7, mający wysoki współczynnik kompatybilności i... równie wysokie wymagania. Program waży 10,6 MB.

Do uruchomienia aplikacji niezbędna jest karta graficzna obsługująca biblioteki DirectX 11 i co najmniej Windows 7. Na szczęście z samym procesem emulacji DEmul radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Klasyczne gry możemy uruchomić w dowolnej rozdzielczości, także przekraczającej natywną dla posiadanego monitora, i z włączoną synchronizacją pionową. Program emuluje kartę pamięci Dreamcasta pozwalając na zapisywanie stanu gry w przewidzianej przez developerów formie.

Emulator testowałem z grą Shenmue, którą na GTX-ie 1080 udało się uruchomić w rozdzielczości Ultra HD 4K i 60 kl./s. Tym niemniej do płynnej zabawy wystarcza ponoć już Core i3 drugiej generacji z akceleratorem klasy GTX 550Ti.

https://demul.emulation64.com/

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Retro granie - zestawienie najciekawszych emulatorów dla systemów PC i Android

 0