Widzimy, że używasz oprogramowania blokującego reklamy, które są wyłącznym źródłem utrzymania serwisu ITHardware.pl. To dzięki nim opłacamy hosting i kupujemy sprzęt pomiarowy. Gwarantujemy Ci, że nie uświadczysz żadnych wyskakujących okienek ani banerów zasłaniających treść. Wesprzyj nas i wyłącz swój AdBlocker!

Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku

Dodano: 21 Wrzesień 2016, 02:30, przez: Krzysztof Opacki
Przeczytano: 13,896, komentarzy: 0,
Spis treści:

2) Masa komputera oraz rozmiar ekranu w zależności od zastosowań i indywidualnych potrzeb

Moim zdaniem są trzy główne scenariusze wykorzystywania laptopa które należy rozważać.

  • Jeśli korzystamy w domu z komputera stacjonarnego, a laptop ma nam służyć wyłącznie jako urządzenie na wyjazdy służbowe lub prywatne całkowicie wystarczający powinien być taki z ekranem o przekątnej do około 12''. Ekrany takie najcześciej mają rozdzielczość 1366 x 768 pikseli - i taka będzie w zupełności wystarczająca w przypadku laptopa z którego będziemy korzystać tylko od święta.
  • Jeśli nowy laptop ma być jedynym komputerem i planujemy z niego korzystać zarówno w domu jak i w terenie optymalnym wyborem będzie model z ekranem o przekątnej 13,3” (Ultrabook) lub nawet 15,6” (laptop o standardowej, grubej obudowie). Ten drugi będzie znacznie cięższy i mniej poręczny, więc końcowy wybór powinien zależeć od proporcji - ile będziemy wykorzystywać komputer w domu, a ile poza nim. Typowa rozdzielczość ekranu takich komputerów to 1366 x 768 pikseli, ale nietrudno spotkać już tak małe ekrany o znacznie wyższych rozdzielczościach - z Full HD włącznie. Moim zdaniem rozdzielczość Full HD na ekranie Ultrabooka o przekątnej 13,3" nie ma większego sensu (bo wszystko na ekranie będzie małe, i trzeba będzie i tak używać skalowania), ale w przypadku  standardowego laptopa 15,6" większa rozdzielczość zyskuje już na znaczeniu.
  • Gdy wykorzystujemy laptopa jako komputer stacjonarny w domu (np. po to żeby zajmował jak najmniej miejsca) warto poszukać modeli o przekątnej ekranu 15,6” lub nawet 17,3” i rozdzielczości Full HD. W takim przypadku waga komputera przestaje być znacząca – a wygoda jego użytkowania jest najważniejsza.
Oceń artykuł:
(Głosów: 2)

NAPISZ KOMENTARZ