Widzimy, że używasz oprogramowania blokującego reklamy, które są wyłącznym źródłem utrzymania serwisu ITHardware.pl. To dzięki nim opłacamy hosting i kupujemy sprzęt pomiarowy. Gwarantujemy Ci, że nie uświadczysz żadnych wyskakujących okienek ani banerów zasłaniających treść. Wesprzyj nas i wyłącz swój AdBlocker!

AOC G2260VWQ6. Test taniego monitora z technologią AMD FreeSync

Dodano: 24 Marzec 2016, 14:05, przez: Piotr Urbaniak
Przeczytano: 10,408, komentarzy: 0,
Spis treści:

Kiedy AMD zapowiadało FreeSync, jako główną zaletę tej techniki dynamicznej synchronizacji wymieniano brak opłat licencyjnych, co rzekomo miało się przełożyć na przewagę nad konkurencyjnym NVIDIA G-Sync. Rzeczywistość jednak zrewidowała buńczucne hasła marketingowców, bo choć implementacja rozwiązania Czerwonych faktycznie nie wymagała dodatkowego nakładu finansowego ze strony producentów, to finalnie monitory wyposażone w AMD FreeSync wcale nie okazywały się tańsze od odpowiedników zza miedzy. Przed szereg wystąpił dopiero tajwański AOC z 21,5'' modelem G2260VWQ6, który w Polsce można nabyć już za niecałe 550 złotych. Oto jego test.

Na pytanie jaki jest sprzęt dedykowany graczom, większość zapewne odpowiedziałaby "drogi". Tymczasem, jak już zdążyłem wspomnieć, AOC postąpił dość nieoczekiwanie i wycenił swój monitor na 539 złotych, co w pierwszej chwili może uchodzić nawet za okazję. Za tę cenę otrzymujemy 21,5'' panel Twisted Nematic (TN) o rozdzielczości natywnej 1920x1080 pikseli i maksymalnej częstotliwości odświeżania 75 Hz, wspierający dodatkowo dynamiczną synchronizację AMD FreeSync. Kubłem zimnej wody, jeszcze na etapie przeglądania specyfikacji technicznej, jest właśnie owa przekątna, na dzień dzisiejszy zarezerwowana wyłącznie dla najtańszych LCD wycenionych często poniżej 400 złotych. Summa sumarum G2260VWQ6 nie wypada już tak atrakcyjnie, ale w dalszym ciągu określenie go mianem najtańszego monitora "dla graczy" nie stanowi nadużycia. Tak czy inaczej rzućmy raz jeszcze okiem na deklarowane parametry niedrogiego(?) AOC-a:

 

 • Przekątna matrycy: 21,5''

 • Rozdzielczość natywna: 1920x1080 pikseli (16:9)

 • Częstotliwość odświeżania: 60 Hz, 48-75 Hz (AMD FreeSync)

 • Gęstość pikseli: 102.46 ppi

 • Typ panelu: Twisted Nematic (TN)

 • Powłoka matrycy: matowa

 • Maksymalna jaskrawość: 250 cd/m2

 • Kontrast statyczny: 1000:1

 • Kąty widzenia: 178/170 st.

 • Czas reakcji (GTG): 1 ms

 • Pivot: brak

 • VESA: tak

 • Złącza: DisplayPort 1.2a, HDMI 1.4, D-Sub (VGA)

 

Mając na uwadze specyfikację oraz cenę G2260VWQ6, niezmiernie trudno jest znaleźć dla niego punkt odniesienia w postaci konkurencyjnej konstrukcji. Typowe monitory o takich gabarytach należą do niższej półki cenowej, bezpośredni rywale oferują ekrany o większej przekątnej kosztem braku FreeSynca, a wyspecjalizowane panele "dla graczy" są przynajmniej dwukrotnie droższe i przeważnie mogą pochwalić się 120-hercowymi matrycami. Wydaje się zatem, że najuczciwiej będzie ocenić testowany produkt w jego własnej kategorii, oczywiście wyraźnie zaznaczając profil i target tegoż sprzętu. Już na wstępie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy poświęcenie powierzchni matrycy dla FreeSynca jest warte zachodu, bo tak de facto wygląda kompromis w kwestii bohatera niniejszej recenzji. Co dalej? Zobaczymy.

Oceń artykuł:
(Głosów: 7)

NAPISZ KOMENTARZ