Przegląd darmowych programów antywirusowych na rok 2016

Przegląd darmowych programów antywirusowych na rok 2016

Avast jest jednym z tych programów, których większości użytkowników przedstawiać nie trzeba. Produkt firmy Avast Software jest jednym z popularniejszych, darmowych pakietów antywirusowych na rynku, i przez lata obecności zyskał sporą sympatię użytkowników. Dostępny w polskiej wersji językowej, pakiet posiada stosunkowo dobrze rozplanowany interfejs, przyjazny użytkownikowi.

Poza standardowym zestawem narzędzi skanujących komputer i ochrony aktywnej, aplikacja posiada także szereg opcji mających na celu optymalizację komputera i poprawę bezpieczeństwa. Dostępny jest dodatek do przeglądarki, zapewniający ochronę pobranych plików, funkcje chroniące sieć domową oraz system SecureDNS, którego zadaniem jest ochrona przed phishingiem. Ponadto istnieje możliwość utworzenia dysku ratunkowego, służącego do naprawy uszkodzonego systemu. Warto wspomnieć również o unikatowej funkcji sejfu haseł, który pozwoli nam bezpiecznie przechowywać zapisane dane logowania. Całość wieńczy natomiast możliwość sprawdzenia statystyk bezpieczeństwa programu, nie tylko naszych, ale i globalnych. Niestety darmowa wersja została okrojona z funkcji sandbox, a to dość poważna wada na tle niektórych rywali.

Avast korzysta z autorskiego silnika skanującego, i w wersji bezpłatnej nie posiada zapory ogniowej, ale bezproblemowo analizuje pliki pobierane z sieci. Co ciekawe, opisywany pakiet posiada również składnik chroniący pocztę e-mail, ale producent z jakiegoś powodu nie chwali się tą możliwością na łamach swojej witryny internetowej. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w płatnych wariantach ów składnik obejmuje też filtr antyspamowy, którego darmowa wersja nie posiada.

Testy

Przy skanowaniu pakiet wykrył wszystkie testowe pliki, tak w obrębie HDD, jak i na podłączonym pendrive. Stuprocentową skutecznością wykazał się także podczas analizy plików pobieranych z sieci. Warto jednak zauważyć, że po pobraniu pliku, który rozpoznany został jako zainfekowany, usunięcie następuje automatycznie. Wykorzystanie zasobów systemowych jest stosunkowo niskie, jednak przy otwieraniu okna programu lub podłączaniu pamięci przenośnych zużycie pamięci operacyjnej gwałtownie rośnie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przegląd darmowych programów antywirusowych na rok 2016

 0