Przegląd darmowych programów antywirusowych na rok 2016

Przegląd darmowych programów antywirusowych na rok 2016

Darmowy antywirus AVG, produkt firmy o tej samej nazwie, to rozbudowany pakiet bezpieczeństwa, który zdążył już uzyskać dość stabilną pozycję na rynku. Dzięki pełnej polonizacji, wsparciu dostępnym w naszym ojczystym języku, a także przyjaznemu interfejsowi program ten jest wyjątkowo prosty w obsłudze.

Sercem pakietu jest funkcja o nazwie Zen, dzięki którem możemy uzyskać wgląd do wszystkich naszych urządzeń wyposażonych w AVG z poziomu każdego z nich. Funkcja ta dostępna jest także na smartfonach, dzięki czemu możemy w prosty sposób kontrolować bezpieczeństwo wybranych systemów z jednego miejsca. Darmowa wersja programu, poza podstawową ochroną i skanowaniem, wyposażona została także w zabezpieczenia antyphishingowe oraz, jako jedyny z testowanych pakietów, w skaner poczty e-mail. Dostępny jest także dodatek do przeglądarek internetowych, który jednak wzbudził we mnie mieszane uczucia, ponieważ zastępuje stronę startową oraz wyszukiwarkę na te dostarczane przez AVG. Dodatkowym plusem programu jest także bardzo rozbudowane menu ustawień, które z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Do analizy zagrożeń AVG wykorzystuje autorski silnik producenta, który zapewnia możliwość skanowania plików lokalnych oraz tych, które znajdują się na zewnętrznej pamięci masowej. Warto jednak zauważyć, że funkcja automatycznego skanowania urządzeń USB jest domyślnie nieaktywna, co wymaga ingerencji użytkownika. Znacznie większy problem pojawia się przy skanowaniu plików pobieranych z sieci, ponieważ wspomniana opcja została wycięta z darmowej wersji, a chęć skorzystania z niej wiąże się z zakupem licencji.

Testy

AVG bez problemu wskazał wszystkie zainfekowane pliki, zarówno przechowywane lokalnie, jak i te na pamięciach zewnętrznych. Z oczywistych przyczyn detekcja zainfekowanych pobrań nie była możliwa. Wykorzystanie zasobów systemowych stoi na średnim poziomie, utrzymując przy tym prawie niezmienny stopień, niezależnie od akcji użytkownika. Obecna jest także opcja zarządzania priorytetem skanu, która pozwala określić, jaką moc obliczeniową będzie wykorzystywał pakiet podczas skanowania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przegląd darmowych programów antywirusowych na rok 2016

 0