Widzimy, że używasz oprogramowania blokującego reklamy, które są wyłącznym źródłem utrzymania serwisu ITHardware.pl. To dzięki nim opłacamy hosting i kupujemy sprzęt pomiarowy. Gwarantujemy Ci, że nie uświadczysz żadnych wyskakujących okienek ani banerów zasłaniających treść. Wesprzyj nas i wyłącz swój AdBlocker!

Test dysków SSD o pojemności 240 - 256 GB #3

Dodano: 15 Grudzień 2016, 16:15, przez: Kamil Kędra
Przeczytano: 3,398, komentarzy: 0,
Spis treści:

Samsung to wiodący producent dysków półprzewodnikowych. Jego produkty raczyły nas przyzwyczaić do nieprzeciętnej wydajności. Firma z Południowej Korei dostarczyła na moje biurko najtańszy model w swojej ofercie, czyli Samsung SSD 750 EVO. Jest to dysk w pełni wyprodukowany przez Samsunga. Kości pamięci, jakich używa, to 16-nanometrowe TLC NAND Flash, a kontroler to trzyrdzeniowy Samsung MEX. Producent zapewnia konsumentów, że dysk osiąga poziom 540 MB/s w sekwencyjnym odczycie oraz 520 MB/s w sekwencyjnym zapisie plików. Są to jedne z największych wartości, jakie widziałem na rynku dla tańszych dysków SATA III. 97 000/80 000 IOPS odpowiednio w odczycie i zapisie jest bardzo zadowalająca. Wydatek, na jaki należy się przygotować, jeśli chcielibyśmy kupić ten model, to niespełna 320 zł. Wydaje się więc, że jest to bardzo wydajny dysk w dobrej cenie.

W celu poprawienia wydajności Samsung zastosował technologię TurboWrite, która ma za zadanie zwiększyć prędkość zapisu sekwencyjnego przez stworzenie specjalnego bufora. Następną ciekawą technologią jest Rapid mode. Podobnie jak przy dysku M6V, narzędzie to korzysta z wolnej pamięci RAM w celu zwiększenia pamięci cache. Żywotność na poziomie 1.5 miliona godzin oraz całkowita ilość zapisanych danych wynosząca 70 TB jest wysoce zadowalająca. Samsung SSD 750 EVO został objęty 3-letnią gwarancją konsumencką.

Parametry techniczne

Test dysków SSD 240 - 256 GB 

Wygląd zewnętrzny

Test dysków SSD 240 - 256 GB

Oprogramowanie 

Samsung Magician to aplikacja przeznaczona do diagnostyki i sterowania pracą dysków SSD firmy Samsung. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić stan swojego dysku, przeprowadzić niezbędne optymalizacje, a także skorzystać z sprzętowego szyfrowania danych. Aplikacja nie jest niezbędna do działania, pozwala jednak na zwiększenie wydajności nośnika.

Test dysków SSD 240 - 256 GB

Oceń artykuł:
(Głosów: 2)

NAPISZ KOMENTARZ