Test laptopów Acer Predator 17 oraz Asus G752VT - dwa gamingowe potwory

Test laptopów Acer Predator 17 oraz Asus G752VT - dwa gamingowe potwory

Gry w Full HD

Podsumowanie należało by zacząć od pytania - czy prezentowane tutaj laptopy z najwyższej półki wydajnościowej nadają się do grania w rozdizelczości Full HD z maksymalnymi detalami. Jak widać w przypadku sprzętu z GeForce 980M to się udaje - w przypadku GeForce 970M zwykle trzeba jednak obciąć jakieś detale. Są to jednak zwykle niewielkie cięcia - nie mające wielkiego wpływu na jakość wyświetlanej grafiki.

Gry w wydaniu wyczynowym

Jeśli chodzi o granie wyczynowe - w gry FPP takie jak Counter Strike GO. Oba laptopy mają wystarczająco dużo mocy by jednocześnie grać i jednocześnie strumieniować swoje wyczyny na Xsplit czy Twitcha. Biorąc jednak pod uwagę to, że Asus G752VT wyposażony jest w ekran o odświeżaniu 75 Hz oraz Nvidia G-Sync sprawdzi się od nieco lepiej w tym zastosowaniu.

Tymczasem Acer Predator 17 występuje w dwóch wersjach - zarówno z ekranem Full HD jak i 4K. Żaden ekran nie ma jednak funkcji G-Sync. A 4K... czy jest przydatne na ekranie o przekątnej 17,3"? W systemie Windows bez powiększania okien praktycznie nic nie widać, a po powiększeniu wszystko wygląda podobnie jak w rozdzielczości Full HD - więc równie dobrze można tą rozdzielczość zmniejszyć. Nie należy raczej nastawiać się na komfortową pracę w tej rozdzielczości przy montażu filmów czy obrabianiu zdjęć - bo ekran ma o wiele za małą powierzchnię. Moim zdaniem taka rozdzielczość ma sens dopiero w przypadku monitorów 32-calowych i większych - w tak małym komputerze nie ma po prostu realnej wartości użytkowej.

Gry w Ultra HD 4K

A granie w tym trybie? Wykresy najlepiej oddają realną wydajność GeForce GTX980M. Nawet nie najnowsze tytuły mogą mieć problem ze średnimi detalami, które przecież nijak nie pasują do laptopa w cenie 12500 zł...

Laptopy kontra stacjonarka

Tutaj niejako poza konkursem udało się porównać wydajność w grach tych mocnych laptopów z komputerem stacjonarnym MSI Nightblade X2 wyposażonym w mocny procesor Core i7 6700K oraz mocną i do niedawna jeszcze najpopularniejszą kartę graficzną Nvidii, GeForce GTX 970. Jak widać na wykresach wydajności GeForce GTX970M jest znacznie wolniejszy od desktopowego GTX-a 970. Oprócz obcięcia jednostek cieniowania spory wpływ na to ma także mniejsza ilość pamięci RAM (3 GB vs. 4 GB) oraz obcięcie szyny pamięci (z 256 do 192 bit). Jednak nawet GeForce GTX980M wyposażony w pełne 4 GB pamięci RAM i 256-bitową szynę nie był w stanie zagrozić pełnemu GTX-owi 970. Jest to jednak już roczna generacja - niebawem premiera nowych układów mobilnych opartych o architekturę Pascal - do tematu z pewnością powrócimy w najbliższej przyszłości. Najprawdopodobniej już w samym dniu premiery. Zapowiada się co najmniej ciekawie.

Kwestie użytkowe

Odchodząc jednak od tematu wydajności zintegrowanych układów graficznych i procesorów zawartych w tych laptopach wypada wspomnieć troszkę o kwestiach użytkowych obu laptopów. Nie są to z pewnością maszyny takie jak Ultrabooki, i zabieranie ich ze sobą na uczelnię czy w teren może być kłopotliwe. Nie mam jednak zarzutów do czasu pracy na akumulatorze, ten parametr akurat wypadł w moim przekonaniu dość przyzwoicie. Chodzi o rozmiary i wagę komputerów. Oba ważą 4 kilogramy, i są duże ze względu na 17-calowe ekrany. Tak naprawdę ciężko je przenosić jedną ręką, a do transportu najlepiej używać dedykowanych plecaków. 

Oba sprawdzą się jednak dobrze jako zamiennik komputera stacjonarnego - praca oraz zabawa jest bardzo komfortowa. Klawiatury zarówno Asusa jak i Acera mogę ocenić bardzo pozytywnie (za wyjątkiem czerwonych nadruków w Asusie o których wspominałem). To samo jeśli chodzi o wbudowane touchpady (choć tutaj lekko precyzyjniejszy był ten w Predatorze 17). 

Oba ekrany mają panele IPS - więc możemy być pewni że spoglądając na komputer pod kątem odwzorowanie kolorów będzie wciąż bardzo przyzwoite.

Zarówno Asus G752VT jak i Acer Predator 17 mają dobrej klasy nagłośnienie, choć wiadomo że nie da się tego porównać z typowymi zestawami głośników 2.1 w drewnianych obudowach. Oba komputery mają też "w podłodze" głośnik niskotonowy - ale moim zdaniem znacznie lepiej sprawuje się ten w Asusie G752VT. Nie ma jednak porównania z klasyczną tubą którą raz na jakiś czas trzeba przewietrzyć z pajęczyn gdy innych domowników nie ma w lokalu. 

W kwestii kultury pracy - wygrywa moim zdaniem Asus. Jest wyraźnie cichszy pod obciążeniem, a obudowa w okolicach górnych części klawiatury jest chłodniejsza. Nie pomogło tutaj zastosowanie w miejscu napędu optycznego dodatkowej obudowy Cooler Mastera z wentylatorem. 

Gwarancja

Zarówno Asus G752VT jak i Acer Predator 17 objęte są dwuletnią gwarancją door-to-door. Niestety tak standardowa gwarancja w odniesieniu do tak drogiego sprzętu to..... nieco mało. Z drugiej strony jeśli ktoś kupuje sprzęt w tej cenie prawdopodobnie wymieni na lepszy w razie awarii po okresie gwarancyjnym i machnie na to ręką...

Asus G752-T7008T

 Bardzo wydajny procesor i bardzo wydajny układ graficzny, wysoka kultura pracy (chłodny, cichy), bardzo dobre głośniki (w klasie laptopów), wygodny i duży touchpad, dobra klawiatura (za wyjątkiem nadruków na klawiszach), ekran IPS o odświeżaniu 75 Hz z funkcją Nvidia G-Sync, ciekawa stylistyka i estetyczne wykonanie

 Nadruki na klawiszach w kolorze czerwonym są mało czytelne, precyzja touchpada w okolicach krawędzi mogła by być lepsza, łatwo brudzące się tworzywo obok klawiatury i nadgarstków

Cena (na dzień 8.8.2016): około 6800 zł

Gwarancja: 24 miesiące door-to-door

Acer Predator 17 N15P4

 Bardzo wydajny procesor i bezkompromisowy układ graficzny, dobre głośniki (w klasie laptopów), wygodny i duży touchpad, dobra klawiatura, ekran IPS o rozdzielczości 4K, estetyczne wykonanie, konserwatywna stylistyka (dla niektórych), w tej konfiguracji aż 64 GB RAMu i dysk SSD PCIe z NVMe o pojemności 512 GB (idealne parametry do montażu bardzo ciężkich materiałów filmowych)

 Głośnik niskotonowy mógłby działać lepiej, przeciętna kultura pracy (dość głośny i ciepły w okolicach górnych klawiszy), łatwo brudzące się tworzywo na praktycznie całej obudowie laptopa, cena jest nieco szalona (nawet uwzględniejąc tak bezkompromisowa konfigurację komputera).

Cena (na dzień 8.8.2016) : około 12500 zł

Gwarancja: 24 miesiące door-to-door

 

Sprzęt do testów dostarczyli:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test laptopów Acer Predator 17 oraz Asus G752VT - dwa gamingowe potwory

 0