Test monitora Asus VX229H - stylowy IPS w niskiej cenie

Test monitora Asus VX229H - stylowy IPS w niskiej cenie

Będę szczery. W tej cenie nie należy spodziewać się wodotrysków - ale moja wizja testowanego monitora początkowo była dużo bardziej pesymistyczna. Zgodność z przestrzenią sRGB wynosi 92%, a całkowita objętość gamutu - 101,5% sRGB. Kształt bryły (przesycenie czerwieni i zieleni) przypomina o AOC-u i2769Vm, aczkolwiek to Asus VX229H prezentuje się minimalnie lepiej w bezpośrednim porównaniu z uwagi na pełniejsze pokrycie.

 

Ustawienia fabryczne

Monitor standardowo przychodzi z jasnością ustawioną na maksimum, co w tym konkretnym przypadku daje 234,4 cd/m2. Rzeczona wartość akceptowalna jest tylko w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach. Co istotne, czerń - jak na matrycę IPS - wypada nieźle, składając się połowicznie na kontrast równy 989,2:1. Temperatura barwowa jest zaskakująco neutralna.

Delta E wynosi średnio 2,55, co jest bardzo dobrym wynikiem w tej klasie cenowej. Czysta czerwień i zieleń - wiadomo. Dodatkowo, uwydatnia się zafarb gradientu szarości. 

Podobnie jak w większości swoich monitorów przeznaczonych na rynek konsumencki, tak i w modelu VX229H firma Asus nie udostępniła żadnej kontroli gammy. Szczerze mówiąc, narzucony preset nie wypada źle. Przesadzone cienie nadają obrazowi kontrastowości.

 

Wbudowany tryb sRGB

Powoduje wyłącznie obniżenie jasności do około 160 cd/m2.

 

Kalibracja i profilowanie

Dobór optymalnych nastaw nie jest trudny - jest za to irytujący z powodu nadreaktywnego panelu dotykowego. Tym niemniej względnie neutralny punkt bieli sprawia, że nie musimy się przesadnie napocić. Wystarczy przerzucić temperaturę barwową w tryb Użytkownika, a następnie ściągnąć zieleń i błękit o jedno "oczko". Wzorcową jasność, tj. +/- 120 cd/m2, zapewnia suwak ustawiony w pozycji 45 - co akurat dobrze świadczy o zakresie regulacji.

Jak pozwoliłem sobie wcześniej zasugerować, korekta wprowadzona do tablicy LUT opiera się na podbiciu jasności w dolnych partiach skali szarości i eliminacji żółtego zafarbu - dla odmiany w górnej połówce. Efekt w formie schodkowania gradientów jest łatwy do przewidzenia - ale większość monitorów zbliżonej klasy przedstawia się zauważalnie gorzej, np. AOC G2260VWQ6.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test monitora Asus VX229H - stylowy IPS w niskiej cenie

 0