Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake, odc. 2 - ASRock, GB i MSI

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake, odc. 2 - ASRock, GB i MSI

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake. ASRock, GB i MSI

Płyta główna została wykonana w standardzie mATX, dzięki czemu nadaje się do budowy kompaktowych zestawów komputerowych. Radiatory zamontowane przez producenta są dość skromnych rozmiarów, jednak nie przekłada się to na jakieś znaczące problemy podczas użytkowania, chociażby ze względu na brak możliwości podkręcania. Dodatkowo producent zdecydował się na podświetlenie diodami LED, które w tym przypadku nie jest szczególnie okazałe, gdyż iluminacja dotyczy wyłącznie rogów laminatu.

Wentylatory można podłączać do trzech, nienagannie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy. Żadne z nich nie znalazło się w trudno dostępnych miejscach, takich jak chociażby okolice socketu i złącza karty graficznej. Co ciekawe, napięciowa regulacja prędkości obrotowej jest niedostępna dla gniazda wentylatora CPU, podczas gdy dla dwóch pozostałych nie ma już tej niedogodności. Konstrukcja utrzymana jest w kolorystyce łączącej czerń z odcieniami szarości oraz niewielką ilością bieli, dzięki czemu bardzo dobrze prezentuje się w obudowie.

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake. ASRock, GB i MSI

Radiatory sekcji zasilania zostały zamontowane za pomocą śrubek, co jest dobrym posunięciem MSI. Dzięki temu czas demontażu znacząco spada i generalnie sam proces jest dużo bardziej przyjazny użytkownikowi. Co ciekawe, radiator mostka południowego wykorzystuje już kołki, co jest rzadko spotykanym połączeniem. Najczęściej w płytach budżetowych jest dokładnie na odwrót, czyli chłodzenie sekcji przymocowane kołkami, a mostka PCH śrubkami.

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake. ASRock, GB i MSI

Producentem podstawki jest firma Foxconn, zaś zastosowana sekcja zasilania składa się z sześciu faz. Zastosowane zostały tutaj komponenty wchodzące w skład technologii o nazwie Military Class IV, która obejmuje cewki Dark Choke, a także kondensatory Solid CAP. W teorii ma to zapewnić wyższą sprawność, niższe temperatury oraz wydłużoną żywotność elektroniki.

Kości pamięci instalujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o pojemności dochodzącej do 16 GB (na slot) oraz maksymalnym taktowaniu wynoszącym 2133 MHz (szybsze kości zostaną spowolnione do tej wartości). W tej części laminatu znajdziecie również 24-pinowe gniazdo ATX, a także diagnostyczne diody LED, stanowiące tańszy zamiennik wyświetlacza kodów POST. Te ostatnie nie są co prawda tak dokładne, ale i tak stanowią miły dodatek, który w razie czego wskaże przybliżone źródło problemu (CPU/GPU/RAM). Po lewej stronie, blisko sekcji zasilania, znajduje się z kolei 8-pinowa wtyczka EPS.

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake. ASRock, GB i MSI

Wśród złączy kart rozszerzeń mogę wymienić dwa sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x4) oraz dwa PCI-Express x1. Wszystkie są oczywiście zgodne ze specyfikacją PCI-Express 3.0, co w linii prostej wynika z zastosowanego chipsetu oraz obsługiwanych procesorów. Z kolei złącze M.2 typu 2232 umożliwia podłączenie bezprzewodowej karty sieciowej i, tym samym, zwiększenie funkcjonalności posiadanego zestawu.

Poniżej umieszczono złącze HD Audio, COM oraz po jednym USB w obu wersjach - 2.0 i 3.0. Po prawej stronie znajdziecie cztery gniazda SATA oraz pojedyncze SATA Express, działające wymiennie jako dwa kolejne porty SATA. Wszystkie zamontowane są kątowo, co ułatwia prowadzenie kabli i utrzymanie porządku oraz prawidłowej cyrkulacji powietrza w obudowie. Kość BIOS-u jest tylko jedna i w dodatku wlutowana, tak więc potencjalny użytkownik raczej powinien mieć się na baczności podczas aktualizacji firmware. Wiecie, niby w 99,9% przypadków wszystko przebiega zgodnie z planem, ale nigdy nic nie wiadomo ;-)

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake. ASRock, GB i MSI

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową, to jest typowa dla tej półki cenowej. Zastosowano tutaj kodek Realtek ALC892, czyli jedno z mniej zaawansowanych rozwiązań w ofercie tegoż producenta. Dodatkowym wsparciem są, tudzież próbują być, kondensatory elektrolityczne firmy Chemi-Con, ale nie zmienia to zbyt wiele. Rezultaty w teście RMAA są porównywalne do ASUS B150M-A/M.2, co powodem do dumy oczywiście nie jest, ale do hańby tym bardziej nie, skoro przeszło dwa razy droższy Gigabyte GA-Z170-Ultra Gaming zanotował jeszcze skromniejsze wyniki.

Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake. ASRock, GB i MSI

Na tylnym panelu, oprócz przycisku do resetowania ustawień BIOS-u, znajdziecie następujące złącza:

  • jedno PS/2 dla klawiatury i myszy,
  • po jednym D-Sub, DVI-D oraz HDMI,
  • dwa USB 2.0 oraz cztery USB 3.0,
  • jedno RJ-45, obsługiwane przez zintegrowaną kartę sieciową Realtek RTL8111H,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyt głównych B150 dla procesorów Intel Skylake, odc. 2 - ASRock, GB i MSI

 0