Test procesora AMD Athlon X4 845. Rozsądna alternatywa dla Pentium G3258?

Test procesora AMD Athlon X4 845. Rozsądna alternatywa dla Pentium G3258?

AMD nie zaklina rzeczywistości, i wypowiada się o Carizzo głównie w kontekście zastosowań mobilnych, podkreślając znaczą poprawę sprawności energetycznej. Jeśli wierzyć zaprezentowanym informacjom, to w sektorze urządzeń mobilnych możemy liczyć na 2,4-krotną poprawę współczynnika wydajność na wat. Składa się na to 2-krotna redukcja zużycia energii energetycznej oraz lekka poprawa osiągów - tutaj pojawia się słowo kluczowe - maksymalnie o niemal 50%. Uśredniony wzrost wydajności, zgodnie z kanonami matematyki, wynosi około 20%. Ciekawie prezentuje się wykres przedstawiający sprawność energetyczną w kolejnych generacjach platform mobilnych AMD, gdzie Carrizo wręcz demoluje swoich poprzedników. W segmencie komputerów stacjonarnych aż takiej różnicy zapewne nie będzie, ale pokazane informacje bez wątpienia napawają optymizmem.

Jeśli chodzi o samą architekturę Excavator, to AMD chwali się solidnymi zmianami. Przede wszystkim inżynierowie w znaczący sposób usprawnili funkcjonowanie pamięci Cache L1, poprzez powiększenie jej rozmiaru, ulepszenie wczytywania instrukcji z wyprzedzeniem (ang. prefetch) oraz redukcję opóźnień. Kolejną istotną cechą jest efektywniejsze przewidywanie skoków, co osiągnięto poprzez rozszerzenie bufora z 512 do 768 wpisów, a także przyspieszenie radzenia sobie z liczbami niereprezentowalnymi w jednostce FPU. AMD podkreśla również obecność nowych instrukcji, spośród których zdecydowanie najistotniejszymi wydają się AVX2, które w procesorach Intela zadebiutowały wraz z układami Haswell. Oszacowany wzrost wydajności na takt zegara wynosi 4-15%, jednak dotyczy to przede wszystkim aplikacji. W grach może być nieco inaczej, a to za sprawą obciętej o połowę pamięci Cache L2, której mamy teraz tylko 1 MB na moduł.

AMD Athlon X4 845

Opisywany układ, jak już wspominałem, to na chwilę obecną jedyny procesor oparty na architekturze Excavator, jaki znajdziemy w desktopowej ofercie firmy AMD. Charakteryzuje go przede wszystkim brak zintegrowanego układu graficznego, TDP na poziomie 65 W oraz zablokowane mnożniki. Ta ostatnia cecha na szczęście nie stanowi przeszkody w osiągnięciu maksymalnego taktowania, ale o tym w dalszej części publikacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test procesora AMD Athlon X4 845. Rozsądna alternatywa dla Pentium G3258?

 0