Widzimy, że używasz oprogramowania blokującego reklamy, które są wyłącznym źródłem utrzymania serwisu ITHardware.pl. To dzięki nim opłacamy hosting i kupujemy sprzęt pomiarowy. Gwarantujemy Ci, że nie uświadczysz żadnych wyskakujących okienek ani banerów zasłaniających treść. Wesprzyj nas i wyłącz swój AdBlocker!

Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu!

Dodano: 03 Styczeń 2017, 18:00, przez: Tomasz Cugowski
Przeczytano: 43,907, komentarzy: 0,
Spis treści:

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu!

Test procesorów Intel Core i5-7600K oraz i7-7700K - Kaby Lake w natarciu!

Jeśli chodzi o pobór prądu, to w tym aspekcie nie ma większych zaskoczeń. W stanie bezczynności Kaby Lake pobierają zużywają minimalnie mniej energii od procesorów Skylake, z kolei pod obciążeniem wartość wskazywana przez watomierz jest delikatnie większa - wedle wszelkiego prawdopodobieństwa z uwagi na podniesione zegary bazowe. Pod względem efektywności energetycznie nowości nie przynoszą więc ani kroku wstecz, ani zauważalnego postępu.

Oceń artykuł:
(Głosów: 1)

NAPISZ KOMENTARZ