Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Ze względu na zastosowania kołków do montażu radiatorów sekcji zasilania, ich demontaż był zdecydowanie trudniejszy niż w przypadku Z170-Deluxe. Sprawdźmy, jakie komponenty zastosowano w opisywanej konstrukcji.

W skład sekcji zasilania  wchodzą dwadzieścia dwa tranzystory MOSFET. Są to układy NTMFS4C06N oraz NTMFS4C09N, mogące dostarczyć prąd o natężeniu dochodzącym do odpowiednio 69 oraz 52 A. Na pierwsze osiem faz przypada po jednym NTMFS4C06N oraz NTMFS4C09N, z w skład ostatnich dwóch wchodzą po trzy NTMFS4C09N. "Nadzór" nad MOSFET-ami sprawuje sześć sterowników o oznaczeniu "CH5" (nie byłem w stanie zidentyfikować układu), zaś kontroler PWM nosi oznaczenie ASP1400B i ciężko powiedzieć o nim coś więcej. Niestety, pomimo długich poszukiwań, nie udało mi się ustalić jakichkolwiek parametrów. Krótko i na temat, całość sprawia pozytywne wrażenie, szczególnie w tej półce cenowej.

Mostek PCH został umieszczony w pobliżu portów SATA, co jest standardową lokalizacją tegoż układu. Producent zastosował tutaj termopad, w przeciwieństwie do powszechnie używanej pasty termoprzewodzącej. Jako, że Z170 do chipsetów przesadnie gorących nie należy, nie będzie to miało większego znaczenia.

Układ chłodzenia składa się z trzech aluminiowych radiatorów, niepołączonych żadnymi ciepłowodami. Jeden z nich, ten największy, zajmuje się chłodzeniem mostka PCH, a dwa kolejne dbają o optymalne warunki pracy MOSFET-ów. Transfer ciepła zapewniany jest wyłącznie przez termopady, nie ma mowy o jakiejkolwiek paście termoprzewodzącej. Biorąc pod uwagę typową jakość tej ostatniej w przypadku produktów ASUS-a (i nie tylko!), może to nawet lepiej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

 0