Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Arctic Freezer A32

Arctic Freezer A32 to cooler przeznaczony jedynie dla procesorów AMD (choć podstawka AM4 dla procesorów Ryzen nie jest jeszcze obsługiwana). Jeśli jesteśmy nim zainteresowani dla platform Intela (za wyjątkiem platform LGA 2011) powinniśmy swoje zainteresowanie skierować w kierunku modelu Freezer i32. Radiator jest stosunkowo cienki, ale odpowiednio wysoki żeby oczekiwać niezłej wydajności. Ma 4 miedziane rurki o średnicy 6 mm, które stykają się bezpośrednio z rozpraszaczem ciepła procesora. Radiator jest stosunkowo lekki, i nie powinien zbytnio nadwyrężać płyty głównej. Jakość wykonania jest poprawna, choć w tej klasie cenowej ciężko oczekiwać więcej. Tutaj najważniejsza jest wydajność i kultura pracy. Wentylator ma kontroler PWM zestrojony w taki sposób, że pozwala na pracę półpasywną - i w trybie regulowanym może się kręcić dopiero w bardziej wymagających zastosowaniach takich jak gry czy kodowanie wideo. Producent zapewnia że Freezer A32 może schłodzić procesor AMD FX-8150 o 17 stopni lepiej przy głośności na poziomie 0,3 sona - podczas gdy fabryczny cooler AMD pracowałby z głośnością 1,5 sona. To mocna zapowiedź...

Okazuje się jednak że niepozorny Freezer A32 faktycznie nada się nawet do schłodzenia procesorów AMD FX z zachowaniem dobrej kulturą pracy. Wydajność w najbardziej wymagającym trybie OC2 jest bardzo dobra, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę cenę produktu. Wysoką kulturę pracy zachowuje wentylator który nawet przy maksymalnych obrotach (1350 obr./min) jest bardzo cichy (tylko 33 dBA). Dla najbardziej wymagających użytkowników zaletą będzie tryb półpasywny - choć aby to miało sens karta graficzna i zasilacz też muszą być półpasywne - co jest niejako oczywiste.

System montażu jest dość prosty i solidny, choć prawdopodobnie mocowanie na tradycyjną klamrę w fabrycznym koszyku AMD nie wpłynęło by negatywnie na wydajność i było jeszcze prostsze. Sprawa ogranicza się do przykręcenia dwóch metalowych beleczek, i osadzeniu coolera z użyciem plastikowych dystansów i fabrycznego backplate dołączanego do płyty głównej. Dokręcenie śrubek nie stanowi jednak większego problemu - nawet bez wyjmowania płyty głównej z obudowy. Do pełni szczęścia brakuje tylko zapinki dla procesorów Intela - i trzeba mieć tego świadomość kupując Freezera A32. Konstrukcja radiatora nie utrudnia instalacji modułów pamięci RAM z wysokim radiatorem. 

  konkurencyjna wydajność, bardzo wysoka kultura pracy, tryb półpasywny, mały i kompaktowy

  na upartego - montaż można by troszkę uprościć

Cena (na dzień 12.7.2017): około 150 zł

Arctic Freezer A32

Do testu dostarczył:

bq

 

 

https://arctic.ac

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-arctic-freezer-a32-acfre00005a-771707/

 

 

Specyfikacja

Arctic Freezer A32
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 95x123x150 mm
Waga coolera 641 g
Model zastosowanego wentylatora 1 x 120 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 0-1350
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+

 

Galeria produktu

 

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0