Widzimy, że używasz oprogramowania blokującego reklamy, które są wyłącznym źródłem utrzymania serwisu ITHardware.pl. To dzięki nim opłacamy hosting i kupujemy sprzęt pomiarowy. Gwarantujemy Ci, że nie uświadczysz żadnych wyskakujących okienek ani banerów zasłaniających treść. Wesprzyj nas i wyłącz swój AdBlocker!

Wielki test chłodzeń CPU 2016. Trzy nowe modele AIO

Dodano: 28 Grudzień 2016, 18:10, przez: Krzysztof Opacki
Przeczytano: 116,064, komentarzy: 0,
Spis treści:

Cryorig H7 to wbrew nazwie nieco tańszy i nieco słabszy model od H5 Universal. Konstrukcja radiatora bazuje na tylko trzech rurkach cieplnych - a i on sam nie jest zbyt duży, i ma tylko 145 mm wysokości. Na szczęście jest dość gruby - w przeciwieństwie do np. SilentiumPC Fera 3. W przypadku H7 zastosowano wentylator 120 mm, który może pracować z prędkością do 1600 obr./min. To więcej niż w przypadku H5 Universal, ale z uwagi na mniejszą średnicę przepływ powietrza i tak jest znacząco mniejszy. Konstruując radiator na finach od strony wentylatora zastosowano strukturę o wewnętrznej nazwie "Hive Fin". Płaty są pofałdowane w taki sposób żeby powietrze szybciej przepływało przez radiator, a także po to by nie tworzyły się turbulencje. Analogicznie jak w modelu H5. Na słowa uznania zasługuje też to, że dzięki asymetrycznej konstrukcji cooler nie koliduje z modułami pamięci RAM z wysokim radiatorem.

Jeśli chodzi o wyniki wydajności, to są one pewnym rozczarowaniem. Cryorig H7 jest tutaj rywałem mniej więcej SilentiumPC Fortis 3, czasem jest od niego nieco lepszy - ale można by powiedzieć że dostaje się mniej więcej to co powinno się dostać za tą cenę. Nie ma tutaj żadnej rewelacji, która budziłaby szczególne uznanie, a na dodatek cooler nie zachwyca wysoką kulturą pracy. Podobnie jak inne modele tej firmy, wentylator kręcił się w trybach z regulacją obrotów zdecydowanie za szybko, co spodowowało naprawdę głośną pracę całości. Przy niezłej wydajności - ale nie każdy zaakceptuje taki poziom szumu pochodzącego z komputera. Na pewno nie ktoś, kto śpi w pokoju przy włączonym komputerze.

Na koniec trzeba niestety napisać o denerwującym systemie montażu. Cooler przykręcamy od spodu płyty głównej do blaszek przy podstawie radiatora. O ile w przypadku innych modeli Cryorig było w tym względzie kiepsko - to teraz moim zdaniem jest jeszcze gorzej. Montaż w obudowie jest bardzo niewygodny, a nawet po wyjęciu płyty głównej też nie jest dobrze. Samemu mając do dyspozycji jedynie dwie ręce jest to dość trudne. Producent podaje na pudełku, że montaż nie powinien zająć więcej niż 4 minuty. Niestety muszę w to poddać w wątpliwość...

dobra jakość wykonania, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem

  wydajność mogła by być nieco lepsza, bardzo przeciętna kultura pracy, wyjątkowo upierdliwy system montażu (śrubki przykręcane od spodu płyty głównej)

Cena (na dzień 24.10.2016): około 150 zł (chwilowe problemy z dostępnością towaru)

Do testu dostarczył:

http://cryorig.com

 

Specyfikacja

Cryorig H7
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 98x123x145 mm
Waga coolera 711 g
Model zastosowanego wentylatora 120 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 330-1600
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Oceń artykuł:
(Głosów: 10)

NAPISZ KOMENTARZ