Micron, Kyocera, Samsung zainwestują miliardy w japońskie fabryki chipów

Micron, Kyocera, Samsung zainwestują miliardy w japońskie fabryki chipów

Micron Technology, Kyocera, a także Samsung, zobowiązało się do inwestycji miliardów dolarów w budowę i rozbudowę fabryk układów scalonych w Japonii.

Japonia znów chce być gigantem produkcji półprzewodników.

Amerykański producent pamięci, Micron, zapowiada, że zainwestuje 3,7 miliarda dolarów we wprowadzenie technologii ekstremalnego ultrafioletu (EUV) do swojej fabryki w Hiroszimie w celu produkcji układów pamięci DRAM 1-gamma, co stanowi pierwszą taką inwestycję w branży w Japonii. Inwestycja obejmuje wiele lat i cieszy się silnym wsparciem ze strony japońskiego rządu. Micron planuje rozpocząć produkcję w procesie 1-gamma na Tajwanie i w Japonii od 2025 roku. "Porozumienie między Micron a Japonią w sprawie produkcji pamięci 1-gamma w fabryce w Hiroszimie stanowi znaczący krok w kierunku zabezpieczenia łańcuchów dostaw półprzewodników" - powiedział Rahm Emanuel, ambasador USA w Japonii. "To partnerstwo pokazuje, jak sojusznicy mogą współpracować, tworząc możliwości gospodarcze i zapewniając bezpieczeństwo w najnowszych technologiach".

Micron, Samsung i Kyocera zainwestują miliardy w rozwój japońskich fabryk. Japonia chce ponownie być gigantem produkcji półprzewodników.

Fabryka w Hiroszimie już obecnie masowo produkuje układy DRAM w procesie 1-beta, który jest aktualnie najbardziej zaawansowanym węzłem produkcyjnym tego typu pamięci firmy Micron. Firma rozpoczęła wysyłkę próbek w listopadzie ubiegłego roku.  Micron oświadczył, że dostarcza około jednej trzeciej pamięci DRAM używanej w Japonii w kluczowych branżach, takich jak motoryzacja, sprzęt medyczny, centra danych i infrastruktura 5G.

Japonia w sojuszu przeciw Chinom...

Japonia niedawno potwierdziła swoje sojusz z USA, dołączając do Holandii w ograniczaniu eksportu technologii produkcyjnych układów scalonych w obliczu silnej presji ze strony USA, aby zapobiec dostawom do Chin. Mimo że japoński przemysł półprzewodników nie jest tak duży jak w Tajwanie czy Korei Południowej, kraj ten jest istotnym dostawcą sprzętu produkcyjnego, a także ma mocne ambicje stać się jednym z liderów branży.

Japoński producent elektroniki, Kyocera, również angażuje środki finansowe w zakłady produkujące układy sztucznej inteligencji (AI). W swoim raporcie za czwarty kwartał 2023 roku, opublikowanym we wtorek, firma ogłosiła, że do marca 2026 roku przeznaczy 2,9 miliarda dolarów na rozbudowę fabryk produkcji półprzewodników w celu przygotowania się do długoterminowego wzrostu popytu. W ramach tej inwestycji, 450 milionów dolarów zostanie przeznaczonych na nową fabrykę w Nagasaki, która ma rozpocząć działalność do marca 2024 roku i produkcję drobnych elementów ceramicznych trzy lata później. Z uwagi na kontynuowanie koncentracji firmy na rozwijającej się branży układów AI, prezes Hideo Tanimoto poinformował, że firma zakończy mniej dochodowy segment biznesu smartfonów.

Samsung buduje nowe centrum badawcze dla półprzewodników w drugim co do wielkości japońskim mieście, Jokohamie. Obiekt o wartości 221 milionów dolarów ma zostać uruchomiony w 2025 roku i skorzysta z 72 milionów dolarów japońskich dotacji na inwestycje w półprzewodniki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron, Kyocera, Samsung zainwestują miliardy w japońskie fabryki chipów

 0