AMD dostało zielone światło na zakup Xilinx. To największa transakcja firmy w historii

AMD dostało zielone światło na zakup Xilinx. To największa transakcja firmy w historii

Przejęcie przez AMD firmy Xilinx zajmującej się półprzewodnikami w ramach transakcji o wartości 35 miliardów dolarów właśnie zostało oficjalnie zatwierdzone. Umowa – pierwotnie ogłoszona w październiku 2020 r. – w końcu uzyskała formalne zgody wymagane przez organy regulacyjne. Transakcja (która byłaby największą w historii AMD) ma zostać sfinalizowana w przyszłym tygodniu, 14 lutego, więc Czerwoni zrobią sobie niezły prezent walentynkowy. 

Umowa przeszła przez ostatni i zarazem najtrudniejszy etap i została zatwierdzenia przez organy regulacyjne w Chinach. Nastąpiło to 27 stycznia, przygotowując grunt dla AMD i Xilinx do ostatecznego zakończenia przejęcia. Xilinx, będąca również firmą półprzewodnikową, specjalizuje się w zupełnie innym rodzaju chipów niż procesory i karty graficzne do komputerów i serwerów, na których AMD zbudowało swoją markę. Ten podmiot zajmuje się produkują programowalnych półprzewodników, w tym układów FPGA (Field-Programmable Gate Arrays) i ASIC (Application-Specific Integrated Circuit).

Przejęcie przez AMD firmy Xilinx zajmującej się półprzewodnikami w ramach transakcji o wartości 35 miliardów dolarów właśnie zostało oficjalnie zatwierdzone.

Chiny zgadzają się na przejęcie Xilinx przez AMD, ale stawiają warunki

Są to chipy używane w szerokiej gamie zastosowań przemysłowych i pomogłyby AMD w ekspansji na nowe rynki i typy chipów, których jeszcze nie produkuje. Stanowią one również kluczową część nowoczesnych centrów danych, obok CPU i GPU, które AMD posiada już w swojej ofercie, co pozwala oferować klientom bardziej kompleksowe rozwiązania dla coraz bardziej kluczowej części biznesu AMD (co dobrze pokazują ostatnie wyniki finansowe firmy). 

Podobnie jak samo AMD, Xilinx jest firmą produkującą półprzewodniki bez własnych fabryk (w rzeczywistości Xilinx była jedną z pierwszych firm, które przeszły na ten model biznesowy), co oznacza, że ​​tak naprawdę nie produkuje własnych chipów. Oznacza to, że przejęcie nie zapewni AMD nagłego powrotu do samodzielnej produkcji własnych procesorów i GPU, jak było to przed laty.

Chiny zgadzają się na przejęcie Xilinx przez AMD, ale stawiają warunki

Przejęcie Xilinx pomoże również AMD w rywalizacji z największym konkurentem, Intelem, który w 2015 roku kupił Altera, największego rywala Xilinx w dziedzinie FPGA.

Warto przypomnieć, że tego typu zgody na duże przecięcia nie są przyznawane automatycznie, o czym ostatnio przekonała się na własnej skórze NVIDIA, która musiała zrezygnować z zakupu ARM od Softbanku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD dostało zielone światło na zakup Xilinx. To największa transakcja firmy w historii

 0