AMD FSR 2 kontra NVIDIA DLSS 2. Niekwestionowany zwycięzca wyłoniony po testach w 26 grach

AMD FSR 2 kontra NVIDIA DLSS 2. Niekwestionowany zwycięzca wyłoniony po testach w 26 grach

Z racji tego, że technologie AMD FSR i NVIDIA DLSS są teraz dostępne w wielu pokrywających się tytułach, łatwiej jest porównać jakość i wydajność tych konkurencyjnych rozwiązań. Hardware Unboxed podjęło się tego wyzwania, porównując setki zdjęć i filmów w 26 grach i tym samym ustaliło zwycięzcę. 

Metodologia Hardware Unboxed 

Testy Hardware Unboxed obejmowały dwa profile: Wydajność i Jakość oraz dwie rozdzielczości: 4K i 1440p. Jak okazało się w trakcie testów obie techniki upscalingu oferują prawie taką samą wydajność, więc zdecydowano, że materiał koncentrować będzie się na jakości obrazu, a nie liczbie klatek na sekundę. Ponadto nie użyto żadnych modów DLL, aby pokazać jakość w oficjalnie wspieranych tytułach. 

Hardware Unboxed podjęło się wyzwania, porównując AMD FSR i NVIDIA DLSS w 26 grach i tym samym ustaliło zwycięzcę. 

Hardware Unboxed zdecydowało się na wykorzystanie 5-punktowej skali. Trzy plusy wskazują, że istnieje duża przewaga technologii nad konkurencją. Pojedynczy lub dwa plusy wskazują niewielką lub umiarkowaną przewagę, a remis oznacza, że ​​gracze mogą korzystać z dowolnej technologii w zależności od swoich preferencji, ponieważ nie oczekuje się żadnej różnicy w jakości.

AMD FSR 2 kontra NVIDIA DLSS 2

DLSS zdecydowanym wygranym

Co zaskakujące, żadna z 26 gier nie wykazała przewagi FSR nad DLSS. Tej technologii udało się uzyskać remis tylko w 8 porównaniach na 104. Co więcej, NVIDIA DLSS ma wyraźną przewagę w trybie Performance, który jest renderowany w niższej rozdzielczości (skala 2x) w porównaniu z trybem Quality (skala 1,5x).

AMD FSR 2 kontra NVIDIA DLSS 2

Chociaż nie ma wątpliwości, że AMD FSR przegrało tę batalię, to wciąż trzeba pamiętać o jednej istotnej przewadze tej technologii. Działa ona bowiem ze wszystkimi nowoczesnymi kartami graficznymi, co nie ma miejsca w przypadku NVIDIA DLSS. AMD FSR jest obsługiwane przez budżetowe, a nawet zintegrowane GPU, podczas gdy NVIDIA DLSS jest obsługiwane tylko przez karty RTX. Co więcej, nowsza wersja DLSS (DLss 3) z Frame Generation jest dostępna tylko dla karty z serii RTX 40. Jednocześnie AMD obiecuje wspierać co najmniej dwie generacje procesorów graficznych Radeon w nadchodzącym FSR 3, który powinien zawierać podobną technologię zwiększania liczby klatek na sekundę.

AMD FSR 2 kontra NVIDIA DLSS 2

Niestety to porównanie nie objęło trzeciej technologii upskalowania, czyli Intel XeSS, ale powód jest dość oczywisty. Ta wciąż obsługiwana jest przez relatywnie małą liczbę tytułów, ale z pewnością Intel będzie starał się nadrabiać straty w nadchodzących miesiącach. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD FSR 2 kontra NVIDIA DLSS 2. Niekwestionowany zwycięzca wyłoniony po testach w 26 grach

 0