AMD nawiązauje współpracę z MediaTek i chce umniejszyć znaczenie Intela w sektorze kontrolerów WLAN

AMD nawiązauje współpracę z MediaTek i chce umniejszyć znaczenie Intela w sektorze kontrolerów WLAN

Nie da się ukryć, że na rynku konsumenckim to Intel dominuje w sektorze rozwiązań łączności na płytach głównych. AMD chce przełamać ten trend i kieruje producentów w stronę układów od MediaTek.

W sektorze kart sieciowych Wi-Fi + Bluetooth umieszczanych na płytach głównych dominuje Intel. Chipy od producenta procesorów Core są stosowane również w przypadku pyt dla procesorów AMD, i to nie tylko te od łączności bezprzewodowej, ale także kontrolery sieci LAN. Intel wykorzystuje tę pozycję do promowania swojego pakietu zarządzania vPro z kontrolerami Intel WLAN. AMD nie posiada konkurencyjnego rozwiązania, ale właśnie się to zmienia dzięki nawiązaniu współpracy z producentem chipów MediaTek.

AMD nawiązało z MediaTekiem współpracę z zakresu dostarczania rozwiązań WLAN. MediaTek jest odpowiedzialny za produkcję, a AMD za sterowniki i dystrybucję. Pierwszy układ WLAN RZ660 pojawi się już w przyszłym roku.

Pierwszym układem, który jest owocem nowego porozumienia będzie AMD RZ660, który parto na chipie MediaTek Filogic 330P. Jest to kontroler, który łączy WiFi 6E (6 GHz), z Bluetooth najnowszej generacji (przynajmniej Bluetooth 5.2). Sterownikami i obsługą tego rozwiązania zajmie się AMD, podobnie jak dystrybucją. MediaTek poinformował, że pierwsze notebooki i komputery stacjonarne (w tym płyty główne do samodzielnego montażu) wyposażone w AMD RZ660 zadebiutują w 2022 roku. Dla komercyjnych rynków powstanie zapewne specjalny wariant "PRO" RZ660 współpracujący z Ryzen PRO SoC. W segmencie LAN istnieje poważna konkurencja między Intelem a Realtekiem, więc AMD prawdopodobnie nie będzie (póki co) wpychać się pomiędzy nich.

Jednocześnie MediaTek ogłosił dziś nowe układy Dimensity 9000 oraz SoC (system-on-chips) MediaTek Filogic 130 i Filogic 130A, które integrują mikroprocesor (MCU), silnik AI, podsystemy Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2 oraz jednostkę zarządzania energią (PMU) w jednym pojedynczym układzie. Filogic 130A oferuje również cyfrowy procesor sygnału audio, oferując kompleksowe rozwiązanie dla szerokiej gamy urządzeń IoT. "W nadchodzących latach zaawansowane technologie łączności, takie jak Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2, staną się koniecznością dla inteligentnych urządzeń domowych wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na większą moc przetwarzania AI, wydajność energetyczną i solidne zabezpieczenia. Rozwiązania Filogic 130 i Filogic 130A firmy MediaTek oferują idealne połączenie funkcji, które pomogą w przeprowadzeniu tej zmiany" - powiedział Alan Hsu, wiceprezes korporacyjny i dyrektor generalny ds. inteligentnej łączności w firmie MediaTek. "Każde rozwiązanie ma wysoce zintegrowaną konstrukcję, która zawiera najnowsze technologie przetwarzania na chipie i zarządzania energią w bardzo małej obudowie nie większej niż rozmiar miniatury".

Filogic 130 i Filogic 130A obsługują łączność 1T1R Wi-Fi 6 oraz dwuzakresowe 2,4 i 5 GHz, a także zaawansowane funkcje Wi-Fi, takie jak docelowy czas budzenia (TWT), MU-MIMO, MU-OFDMA, jakość usług (QoS) i zabezpieczenia Wi-Fi WPA3. Rozwiązania obsługują zaawansowane współistnienie Wi-Fi i Bluetooth, by łączność nigdy nie była zerwana. Układy zawierają mikrokontroler Arm Cortex-M33, który obsługuje wbudowaną pamięć RAM i zewnętrzną pamięć flash oraz zintegrowany moduł front-end (iFEM), który obsługuje wzmacniacz niskoszumowy (LNA) i wzmacniacz mocy (PA). Filogic 130A integruje również zintegrowany HiFi4 DSP dla dokładniejszego przetwarzania głosu w dalekim polu, zawsze włączony mikrofon z wykrywaniem aktywności głosowej i obsługą słów wyzwalających. Rozwiązania obsługują również bezpieczny rozruch i sprzętowe silniki kryptograficzne, zapewniające solidne zabezpieczenia i obsługują różne interfejsy, w tym IO ogólnego przeznaczenia, takie jak SPI, I2C, I2S, wejście IR, interfejsy UART, AUXADC, PWM i GPIO, aby ułatwić proces projektowania.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD nawiązauje współpracę z MediaTek i chce umniejszyć znaczenie Intela w sektorze kontrolerów WLAN

 0