AMD zapowiada 7 nm CPU Rome (Zen 2) i Radeona Instinct MI60 (Vega 20)

AMD zapowiada 7 nm CPU Rome (Zen 2) i Radeona Instinct MI60 (Vega 20)

W trakcie dzisiejszej konferencji AMD zatytułowanej „New Horizon" firma dowodzona przez Lisę Su przedstawiła inwestorom swoje najbliższe plany na przyszłość. W trakcie tego wydarzenia doczekaliśmy się oficjalnej premiery akceleratora Radeon Instinct MI60, a jeszcze ciekawsze wydają się być ujawnione pierwsze szczegóły odnośnie mikroarchitektury Zen 2. Czerwoni nie omieszkali się pochwalić, że Radeon Instinct MI60 bazuje na pierwszym 7 nm GPU i jest jednym z pierwszych komercyjnie dostępnych produktów tworzonych w tej litografii. Z kolei serwerowe układy EPYC znane pod nazwą kodową Rome (korzystają z drugiej generacji architektury Zen) mają być pierwszymi 7 nm procesorami na rynku, co jest nie lada osiągnięciem, szczególnie w kontekście problemów Intela z przejściem na 10 nm, co nastąpi zapewne dopiero za rok.

Konferencja New Horizon przyniosła zapowiedzi pierwszych CPU i GPU AMD produkowanych w 7 nm procesie technologicznym, czyli odpowiednio serwerowych procesorów Rome i akceleratora Radeon Instinct MI60.

Radeon Instinct MI60 pomimo wykorzystania 7 nm litografii, wciąż bazuje na architekturze Vega, ale nie ograniczono się tu jedynie do przejścia na niższy proces technologiczny, ponieważ akcelerator ten przystosowano do profesjonalnego wykorzystania i zastosowane tu GPU Vega 20 składa się z 13,23 mld tranzystorów, które upchnięto w układzie o rozmiarze 331 mm2. AMD dokonało także optymalizacji rdzeni GCN, co pozwoliło na przyspieszenie zegarów i uzyskanie 7,4 TFLOPsów w obliczeniach podwójnej precyzji i dwa razy tyle w pojedynczej. Wciąż znajdziemy tu 64 jednostki obliczeniowe (CU), co daje 4096 procesorów strumieniowych, ale przystosowanie ich do rynku HPC pozwoliło zapewnić szybsze operacje obliczeniowe i dodanie zestawów instrukcji DLL/ML. Jeśli zaś chodzi o operacje związane z głębokim uczeniem, to Instinct MI60 wspiera zarówno INT8, jak i INT4 i teoretyczna maksymalna moc obliczeniowa w INT4 wynosi tu 118 TFLOPsów. Jeśli zaś chodzi o pamięć, otrzymujemy 32 GB HBM2 o przepustowości aż 1 TB/s. AMD korzysta z czterech stosów HBM2, które bazują na designie 8-Hi, umożliwiając największe zagęszczenie VRAM na pojedynczym GPU. Warto dodać, że Radeon Instinct MI60 jest w pełni zgodny z oprogramowaniem AMD ROCM, obsługuje sprzętową wirtualizację i korzysta z nowego silnika maszynowego uczenia, który rozszerza możliwości akceleratora w zakresie głębokiego uczenia i sztucznej inteligencji.

AMD zapowiada 7 nm CPU Rome (Zen 2) i Radeona Instinct MI60 (Vega 20)

Architektura Zen 2 także bazować będzie na 7 nm litografii od TSMC i zapewnić ma dwukrotnie większą gęstość, 25% wzrost wydajności (przy zachowaniu tego samego zapotrzebowania energetycznego) lub 50% lepszą efektywność energetyczną. Przejdźmy do nowych procesorów o nazwie kodowej Rome, które korzystają z designu MCM (multi-chip module) składającego się z czterech do ośmiu modułów CPU połączonych z centralną kością za pomocą interfejsu InfinityFabric. Ta nazywa się „I/O”, bazuje na 14 nm litografii i zajmuje się zarówno obsługą pamięci, jak i PCIe, zapewniając monolityczny 8-kanałowy interfejs pamięci. W ten sposób AMD obeszło wąskie gardło dotychczasowej generacji swoich serwerowych układów z czterema modułami MCM. Kości CPU, jak i I/O, prawdopodobnie współdzielą interposer, a każdy moduł posiada 8 rdzeni CPU, więc Rome w topowej wersji zaoferuje nawet do 64 rdzeni, wsparcie dla 8-kanałowych pamięci DDR4 i kontroler z 128 liniami PCI-Express 4.0 na gniazdo. Jeśli zaś druga generacja InfinityFabric wywiąże się ze swojego zadania zgodnie z założeniami, to możemy oczekiwać znaczącej poprawy wydajności wielowątkowej, wykorzystującej szerszy interfejs pamięci. AMD zapowiada zaś dwukrotny wzrost wydajności względem pierwszej generacji układów EPYC i nawet czterokrotny w zakresie operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych.

AMD zapowiada 7 nm CPU Rome (Zen 2) i Radeona Instinct MI60 (Vega 20)

AMD wspomina też o znaczącym wzroście wydajności IPC (instrukcji na cykl zegara) i choć nie padły tu konkretne liczby, to spodziewać mamy się dwucyfrowego wzrostu. Przy zwiększeniu taktowania nowych CPU przełożyć ma się to nawet na 25% wzrost wydajności w porównaniu do Zen+ i jest to bardzo dobry prognostyk dla rynku konsumenckiego, czyli procesorów Ryzen. Nowa architektura Zen 2 przyniesie ponadto poprawione m.in. przewidywanie rozgałęzień (branch prediction), prefetching instrukcji czy zwiększony rozmiar cache micro-op. Ponadto Zen 2 oferuje 256-bitowy koprocesor arytmetyczny FPU (Floating-Point Unit), który jest dwukrotnie szerszy niż poprzednio, co pozwoliło podwoić przepustowości ładowania i przechowywania. Warto też dodać, że AMD załatało sprzętowo lukę Spectre. Zmiany są więc naprawdę duże i wygląda na to, że jest na co czekać i Zen 2 może być mocnym uderzeniem na rynku procesorów.

AMD zapowiada 7 nm CPU Rome (Zen 2) i Radeona Instinct MI60 (Vega 20)

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zapowiada 7 nm CPU Rome (Zen 2) i Radeona Instinct MI60 (Vega 20)

 0