Zakaz sprzedaży iPhone'ów 12 i 13 w jednym z krajów. Apple nie chce płacić za patenty

Zakaz sprzedaży iPhone'ów 12 i 13 w jednym z krajów. Apple nie chce płacić za patenty

Apple nie chce płacić Ericssonowi opłat licencyjnych w związku z technologią 5G. W efekcie pierwszy sąd zdecydował o zakazie sprzedaży.

Apple i Ericsson toczą spór dotyczący opłat licencyjnych w związku z patentami dotyczącymi technologii 5G. Firma, która pobiera 30% prowizji w sklepie AppStore twierdzi, że patenty są oczywiście ważne, ale opłaty licencyjne, jakich żąda Ericsson, są za wysokie. W związku z tym firma postanowiła dość swobodnie podchodzić do kwestii patentów i wymaganych opłat. Ericsson odniósł jednak pierwsza ważne zwycięstwo w sądzie, co całkowicie zakazuje Apple i partnerom importowania, sprzedawania, a nawet reklamowania iPhone'ów, które posiadają łączność 5G.

Kolumbia nie jest mocno istotnym rynkiem dla Apple, jednak może to być początek efektu domina. Jeśli w innych krajach sądy przyznają racę Ericssonowi, to Apple będzie musiało uiszczać około 15 dolarów od każdego sprzedanego iPhone'a.

Wstępny nakaz oznacza, że sprzedaż iPhone'ów z serii 12 i 13, a także nowszych iPadów z 5G musi zostać wstrzymana w Kolumbii. Sędzia poinformował również lokalny urząd celny o zablokowaniu importu tych samych produktów, a dodatkowo Apple ma obowiązek skontaktować się ze sklepami online i offline oraz platformami mediów społecznościowych, aby zaprzestały sprzedaży i reklamowania iPhone'ów i iPadów, które są już w magazynie. Producent iPhone'ów oczywiście będzie się odwoływał.

Apple argumentowało, że w Kolumbii nie ma obecnie sieci 5G dostępnych dla konsumentów i nakaz dotyczący patentu nie może być egzekwowany, dopóki sieć 5G nie zostanie aktywowana w Kolumbii. Sędzia nie dał się jednak podejść i stwierdził, że trwają lokalne testy 5G, a sieć zacznie oficjalnie działać jeszcze w tym roku.

Kolumbijski sąd uniemożliwia również Apple wykorzystanie sądu w innym kraju do wywarcia presji na firmę Ericsson w celu zniesienia zakazu importu i sprzedaży w Kolumbii (np. poprzez zwrócenie się do sądu w USA o ukaranie amerykańskich operacji firmy Ericsson). Zamiast tego prawnicy firmy Apple ubiegają się o "odszkodowanie antysprzedażowe" we Wschodnim Dystrykcie Teksasu, nakłaniając głównego sędziego Rodneya S. Gilstrapa o orzeczenie, że firma Apple musi zabezpieczyć się przed wszelkimi opłatami, grzywnami, karami i kosztami wynikającymi z nakazu wydanego przez kolumbijski sąd.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zakaz sprzedaży iPhone'ów 12 i 13 w jednym z krajów. Apple nie chce płacić za patenty

 0