Apple prezentuje procesor M2 Ultra, którego znajdziemy Mac Studio i Mac Pro. Co oferuje nowy CPU?

Apple prezentuje procesor M2 Ultra, którego znajdziemy Mac Studio i Mac Pro. Co oferuje nowy CPU?

Za nami konferencja WWDC 2023, na której zapowiedziano m.in. nowego MacBooka Air 15 czy Mac Studio i Mac Pro z układem M2 Ultra. Właśnie, producent pokazał też ulepszoną wersję autorskiego procesora M2. Co takiego zaoferuje?

Oto procesor Apple M2 Ultra

Wydarzenie WWDC 2023 obfitowało w parę ciekawych momentów, choć urządzenia i system iOS 17, które przedstawiono stanowią bardziej ewolucję niż prawdziwą rewolucję, podobnie zresztą jak nowy chip będący rozwinięciem doskonale znanej fanom produktów Apple serii układów M2. M2 Ultra to autorski procesor Apple wyprodukowany w 5 nm procesie technologicznym, który zawiera 24-dzenie: 16 rdzeni odpowiedzialnych za wydajność i 8 energooszczędnych rdzeni. GPU występuje w konfiguracji z 60 albo 76 rdzeniami. Jest to o 12 więcej rdzeni niż M1 Ultra. Wedle deklaracji Apple nowy CPU jest o 20 procent szybszy niż M1 Ultra, a GPU działa do 30 procent szybciej względem swego poprzednika.

Apple zaprezentowało procesor M2 Ultra, który trafił do nowych Mac Studio i Mac Pro.

Do tego 32‑rdzeniowy system Neural Engine realizujący 31,6 biliona operacji na sekundę, co oznacza 40‑procentowy skok wydajności w porównaniu z czipem M1 Ultra, najnowszy koprocesor Secure Enclave i kontroler wyświetlaczy obsługujący do sześciu monitorów Pro Display XDR, który może sterować ponad 100 milionami pikseli.

M2 Ultra zawiera 134 miliardy tranzystorów – o 20 miliardów więcej niż M1 Ultra. Jego architektura zunifikowanej pamięci RAM obsługuje pojemność nawet 192 GB – o 50 procent większą niż w czipie M1 Ultra i osiąga przepustowość pamięci na poziomie 800 GB/s, czyli dwukrotnie większą niż w czipie M2 Max.

M2 Ultra składa się z dwóch struktur M2 Max połączonych w ramach architektury UltraFusion – opracowanej przez Apple technologii budowania układów scalonych. Krzemowy interposer łączy struktury, przekazując między nimi ponad 10 000 różnych sygnałów z przepustowością 2,5 TB/s i niskimi opóźnieniami. Dzięki architekturze UltraFusion czip M2 Ultra jest widoczny dla oprogramowania jako jeden układ. Oznacza to, że do skorzystania z jego wydajności nie jest wymagane modyfikowanie kodu.

Na papierze prezentuje się bardzo dobrze, ale jak będzie dopiero się okaże

Apple ujawniło, że procesor M2 Ultra trafił do Mac Studio oraz Mac Pro i należy oczekiwać, że będzie występował w kolejnych nastawionych na wydajność urządzeniach firmy. Na papierze układ wygląda bardzo dobrze i zapewnia solidny skok wydajnościowy względem swojego poprzednika, lecz jak będzie w praktyce, to dopiero wykażą dokładne testy. Nie jest bowiem tajemnicą, iż Apple, jak większość producentów technologicznych lubi się przechwalać. Ciekawe jak CPU wypadnie na tle konkurentów?

Przypomnijmy, że M1 Ultra posiada 20 rdzeni: 16 wydajnościowych oraz 4 odpowiadające za energooszczędność. Chip wyposażono też w GPU, które ma 64 rdzenie, z kolei przepustowość pamięci operacyjnej wzrosła do 800 GB/s.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple prezentuje procesor M2 Ultra, którego znajdziemy Mac Studio i Mac Pro. Co oferuje nowy CPU?

 0