Celsius jest winien użytkownikom 4,7 miliarda dolarów, ale nie ma pieniędzy na ich spłacenie

Celsius jest winien użytkownikom 4,7 miliarda dolarów, ale nie ma pieniędzy na ich spłacenie

Platforma do handlu kryptowalutami Celsius miesiąc temu wstrzymała wszystkie wypłaty, a w czwartek (14.07) złożyła wniosek o upadłość. Firmie brakuje 1,2 miliarda dolarów, jednak łączną kwota wymieniona we wniosku o upadłość sięga 5,5 miliarda. Oznacza to, że aż 4,7 miliarda dolarów to pieniądze użytkowników, których Celsius nie jest w stanie spłacić.

Celsius, czyli platforma do handlu kryptowalutami, która miesiąc temu wstrzymała wszelkie wypłaty, w zeszły czwartek złożyła wniosek o upadłość. Zgodnie z dokumentem oraz nowym raportem Financial Times, firma ma w swoim bilansie "dziurę" w wysokości 1,2 miliarda dolarów. Bardzo możliwe, że użytkownicy platformy nie odzyskają całości swoich pieniędzy, o ile w ogóle zobaczą je na swoim koncie. We wspomnianym wniosku, Celsius wymienił zobowiązania o łącznej wartości rzędu 5,5 miliarda dolarów. Lwią część, bo aż 4,7 miliarda z tej kwoty stanowią pieniądze użytkowników. Znaczącym problemem jest także fakt posiadania przez przedsiębiorstwo aktywów o wartości - w tym przypadku zaledwie - 4,3 miliarda dolarów, jednak wiele z nich jest niepłynnych. 

Jak donoszą najnowsze raporty, platforma do handlu kryptowalutami, Celsius, złożyła wniosek o upadłość i może być niezdolna do wypłaty użytkownikom zainwestowanych pieniędzy.

Bitcoin

Znaczna część środków Celsiusa znajduje się w ich własnym tokenie również nazwanym Celsius. Niestety kryptowaluta odnotowała w zeszłym roku drastyczny spadek. Ponadto około 1 miliard dolarów aktywów jest związany z firmowym centrum wydobycia bitcoinów. Celsius oferował wysokie stopy procentowe na kryptowalutach, które sięgały nawet 18%. Zdobyte pieniądze nie wyparowały jednak ot tak. Część z kryptowalut Celsiusa jest związana z długoterminowymi i niepłynnymi działaniami, które mają związek z wdrażaniem kryptowalut. Co więcej, niektóre aktywa firmy - jak wynika ze zgłoszenia - miały zostać wypożyczone stronom trzecim, a część nich została sprzedana w celu zdobycia gotówki potrzebnej do zakupu sprzętu, który miał posłużyć w celu wydobywania bitcoinów.

W zgłoszeniu upadłości zaznaczono także, iż użytkownicy, którzy zarejestrowali się w programie Celsius, zgodzili się na warunki korzystania z platformy, a te pozwoliły firmie zatrzymać wypłaty w dowolnym momencie. Warunki użytkowania platformy stwierdzają, że w zamian za możliwość zarabiania pieniędzy na aktywach użytkownicy przenoszą wszelkie prawa i tytuł do swoich aktywów związanych z kryptowalutami, w tym także prawo własności. Co ciekawe, według raportu Financial Times, od momentu założenia firmy, dyrektor generalny Celsius sprzedał firmową kryptowalutę o wartości około 44 milionów dolarów. W tej sytuacji z pewnością spore grono ludzi wierzy, iż będzie w stanie uratować chociaż część środków.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Celsius jest winien użytkownikom 4,7 miliarda dolarów, ale nie ma pieniędzy na ich spłacenie

 0