Ceny kart graficznych i procesorów mogą w tym roku wzrosnąć nawet o 20%

Ceny kart graficznych i procesorów mogą w tym roku wzrosnąć nawet o 20%

Nie mamy dobrych wieści dla graczy na początek nowego roku, szczególnie jeśli planują upgrade swojego komputera o nowe wysokowydajne podzespoły. Jak sugerują bowiem najnowsze doniesienia, wielka trójka, czyli AMD, Intel i NVIDIA, mają podnieść ceny swoich wysokiej klasy CPU i GPU nawet o 20%.

W najnowszym raporcie DigiTimes doniesiono, że z powodu kilku czynników zewnętrznych, takich jak utrzymujące się wysokie koszty wysyłki i produkcji, AMD, Intel i NVIDIA planują podnieść ceny swoich chipów nawet o 20%. Dotyczy to nie tylko cen kart graficznych, ale także procesorów. Raport stwierdza, że ​​TSMC już podniosło ceny dla swoich 7 nm i 5 nm litografii, które będą zasilać kilka układów graficznych i procesorów nowej generacji, takich jak AMD Ryzen 7000, AMD Ryzen 6000H/U, NVIDIA GeForce RTX 40 i Intel ARC Alchemist. Podczas gdy Intel będzie bazował na 6 nm procesie od TSMC, który jest rozszerzeniem technologii N7, więc wzrost cen będzie tu podobny.

Z powodu kilku czynników zewnętrznych, takich jak utrzymujące się wysokie koszty wysyłki i produkcji, AMD, Intel i NVIDIA podobno planują podnieść ceny swoich chipów nawet o 20%.

Ceny kart graficznych i procesorów mogą w tym roku wzrosnąć nawet o 20%

„AMD zwiększy wycenę dla wszystkich 7 nm i 5 nm chipów produkowanych przez TSMC, ponieważ zwiększyło swoje ceny dla dojrzałych i zaawansowanych procesów technologicznych o 10-20% począwszy od tego roku. NVIDIA zapłaciła zaś TSMC z góry za długoterminowe zamówienia na 5 nm serię RTX 40, która zadebiutuje się w tym roku i może przenieść część wysokich kosztów produkcji na klientów” - czytamy w raporcie.

Wzrost ceny zrównoważyć ma te zmienne i czynniki zewnętrzne, które wpłynęły na istniejący proces produkcji chipów. I chociaż istnieje możliwość, że dostępność kilku z tych linii produktów ulegnie poprawie do końca 2022 r., nie ma potwierdzenia, czy ceny się poprawią, co jest obecnie głównym zmartwieniem wielu osób, chcących zakupić nową kartę graficzną. Ba, wygląda na to, że mogą się pogorszyć. 

NVIDIA wyda podobno kilka miliardów dolarów na zakup 5 nm wafli TSMC, ale oznacza to również, że konsumenci będą musieli zapłacić więcej, aby zdobyć te najnowocześniejsze chipy, które wykorzystują ich technologię. AMD już podniosło ceny swoich produktów Zen 3 opartych na węźle TSMC 7 nm, a ich seria Ryzen 7000 oparta na 5 nm litografii TSMC może okazać się jeszcze droższa.

GPU Intel ARC i odświeżone AMD RDNA 2 są jedynymi produktami konsumenckimi, o których wiemy, że wykorzystują 6 nm litografię TSMC, więc mogą mieć lepszą podaż, ale ich ceny również stoją pod znakiem zapytania. Biorąc pod uwagę ceny detaliczne karty graficznej Radeon RX 6500 XT, wygląda na to, że wszystkie te problemy z dostawami chipów mają także na wpływ na chipy produkowane w 6 nm, mimo że AMD obiecuje poprawę sytuację dla nadchodzącej karty (czytaj lepszą podaż i niższe ceny).

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny kart graficznych i procesorów mogą w tym roku wzrosnąć nawet o 20%

 0