Ceny pamięci DDR5 mają poprawić się w 2022 roku. Nie spodziewajcie się jednak dużych spadków

Ceny pamięci DDR5 mają poprawić się w 2022 roku. Nie spodziewajcie się jednak dużych spadków

Braki chipów, wysoki popyt i spekulanci to czynniki, które w dużej mierze przyczyniły się do obecnej sytuacji na rynku komputerowym, w której nowy sprzęt jest trudny do znalezienia na półkach sklepowych, a konsumenci muszą albo zapłacić znacznie zawyżoną cenę, albo uzbroić się w cierpliwość. W przypadku pamięci RAM DDR5 bardziej sensowna wydaje się druga opcja, ponieważ zdobycie zestawu w rozsądnej cenie wydaje się obecnie niemożliwe.

Jeśli zastanawialiście się nad upgradem komputera z wykorzystaniem pamięci DDR5, prawdopodobnie wiecie już, że takie moduły są bardzo trudno dostępne, nie wspominając o ciągłym problemie ze spekulantami wykupującymi wszystkie sztuki pojawiające się w sklepach, aby sprzedać je później po zawyżonych cenach, które sięgają na eBayu nawet 2500 dolarów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście trwający niedobór chipów. Jednak to nie brak chipów DDR5, ale raczej brak układów scalonych zarządzania energią (PMIC) doprowadził do tej sytuacji. Producenci aktywnie próbują poprawić wydajność produkcyjną, ale trudno to zrobić z dnia na dzień.

Dostępność modułów DDR5 nie ulegnie znacznej poprawie w nadchodzących miesiącach, ale ich średnia cena sprzedaży może nieznacznie spaść.

Ceny pamięci DDR5 mają poprawić się w 2022 roku. Nie spodziewajcie się jednak dużych spadków

Dostępność nie ulegnie znacznej poprawie w nadchodzących miesiącach, ale średnia cena sprzedaży może nieznacznie spaść. Według raportu TrendForce koszt modułów DDR5 może spaść o od trzech do ośmiu procent w I kwartale 2022 roku. W przypadku modułów DDR4 cena może spaść nawet o 10 procent w wyniku starań producentów OEM, którzy chcą upłynnić zapasy w okresie świątecznych zakupów.

To niekoniecznie znacząco przełoży się na nasze portfele, ale wskazuje na powolną, stopniową poprawę podaży pamięci DRAM, która może ostatecznie spowodować, że spekulanci DDR5 stracą zainteresowanie tymi modułami. Z drugiej strony obecnie tego typu RAM na rynku konsumenckim obsługiwany jest tylko przez kilka procesorów Intel Alder Lake, ale na początku przyszłego roku spodziewamy się znacznego poszerzenia oferty 12. generacji CPU Niebieskich, w tym także o tańsze modele. Oznaczać to może zwiększony popyt na DDR5 i tym samym pogłębienie obecnej sytuacji.  

Ceny pamięci DDR5 mają poprawić się w 2022 roku. Nie spodziewajcie się jednak dużych spadków

Z drugiej strony mamy do czynienia z nadpodażą mobilnej pamięci DRAM, ale nie pomogło to producentom telefonów, którzy mają problem z zapewnieniem stałych dostaw różnych innych komponentów. TrendForce przewiduje, że ceny mobilnych pamięci DRAM spadną od 8 do 13 procent w pierwszym kwartale przyszłego roku, zwłaszcza że sprzedaż smartfonów ucierpiała i stworzyła presję na zapasy zarówno dla dostawców, jak i producentów smartfonów.

W przypadku graficznej pamięci DRAM dostawcy stopniowo przechodzą z 8-gigabajtowych układów GDDR6 na 16-gigabajtowe, przy czym Micron jest tu liderem. Ponieważ większość chipów używanych w konsumenckich kartach graficznych to nadal 8 Gb kości, wysoki popyt oznacza, że ​​ceny nie ulegną poprawie i w najlepszym przypadku pozostaną na niezmienionym poziomie w nadchodzących miesiącach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny pamięci DDR5 mają poprawić się w 2022 roku. Nie spodziewajcie się jednak dużych spadków

 0