Cenzura internetu w szkołach i domach. Portale będą oceniane i filtrowane pod względem wiarygodności

Cenzura internetu w szkołach i domach. Portale będą oceniane i filtrowane pod względem wiarygodności

Związek nauczycieli w USA, Amerykańska Federacja Nauczycieli (AFT) ogłosiła współpracę z NewsGuard, firmą, której zadaniem jest ocenianie witryn z wiadomościami pod kątem „dezinformacji”. Partnerstwo ma na celu klasyfikację źródeł, by uczniowie i studenci korzystali z tych rzekomo najbardziej wiarygodnych. Kryje się tutaj jednak wiele pułapek.

NewsGuard zapewni dostęp za pośrednictwem rozszerzenia przeglądarki, a AFT reklamuje to jako sposób na wprowadzenie wiedzy na temat wiadomości wśród uczniów i nauczycieli oraz pomoc w identyfikowaniu dezinformacji w internecie. Uczniowie będą zachęcani do korzystania z treści, które NewsGuard uważa za wysokiej jakości, ponieważ źródła wiadomości „dezinformacja i dezinformacja” są odfiltrowywane; według AFT właśnie to pomoże uczniom rozwinąć krytyczne myślenie i umiejętności analityczne. NewsGuard – założony w 2018 roku, gdy nabierała rozmachu panika dezinformacyjna – twierdzi, że zatrudnia dziennikarzy, którzy przeglądają, a następnie oceniają serwisy informacyjne, publikując swoją opinię na temat wiarygodności źródła w oparciu o szereg kryteriów.

Filtrowanie wyszukiwania w przeglądarkach pod względem wiarygodności? Dziennikarze wydają oceny portalom, tak by uczniowie wiedzieli, z których stron korzystać, by uzyskać rzetelne informacje. NewsGuard będzie wprowadzony do amerykańskich szkół i domów oraz bibliotek na całym świecie, a jego jest celem decydowanie o wiarygodności serwisów informacyjnych i wyników wyszukiwarek. NewsGuard już jest oskarżany o zdecydowane preferowanie źródeł lewicowych.

Ponadto NewsGuard udziela licencji platformom internetowym, agregatorom wiadomości i firmom edukacyjnym na swoje produkty, które zawierają coś, co nazywa się etykietami wartości (dziennikarskie standardy wiarygodności i przejrzystości, jak określa je firma). Ostatecznym celem NewsGuard jest decydowanie o wiarygodności serwisów informacyjnych i wyników wyszukiwarek. Licencja kosztuje 2,95 USD miesięcznie, jeśli rozszerzenie jest używane w Chrome, Safari lub Firefox, podczas gdy jest bezpłatne w Edge z powodu umowy licencyjnej z Microsoft.

NewsGuard udostępnia swoje oceny za darmo setkom bibliotek publicznych na całym świecie, a AFT zapewnił te same warunki dla 1,7 miliona swoich członków, dziesiątek milionów studentów, a nawet członków ich rodzin. Etykiety NewsGuard, pozytywne lub negatywne, pojawią się za każdym razem, gdy przeprowadzane jest wyszukiwanie wiadomości i informacji z aktywnym rozszerzeniem przeglądarki. Odpowiedzią na „ciemne głębiny internetu” i jego „cuchnące wody” – powiedziała dyrektor AFT Randi Weingarten – jest NewsGuard, który wskazuje wiarygodne źródła wiadomości i skutecznie podkopuje te, które według niego rozpowszechniają dezinformacje.

Amerykańscy konserwatyści z organizacją Media Research Center na czele uważają jednak, że wyniki wyszukiwań dostarczane przez NewsGuard są stronnicze i preferowane są źródła lewicowe. „Lewica znalazła nowy, niebezpieczny i równie nieszczery sposób indoktrynowania naszych dzieci bez wiedzy ich rodziców” – powiedział prezes MRC Brent Bozell. „NewsGuard współpracuje z ogólnokrajowym związkiem nauczycieli, aby wprowadzić ich tendencyjne oceny do klas w całym kraju. To jest tak samo złe jak CRT (Krytyczna teoria rasy). W rzeczywistości jest jeszcze gorsze” – kontynuował Bozell. „Podobnie jak CRT, ma na celu narzucenie lewicowej ideologii dzieciom, ale w przeciwieństwie do CRT, tym razem lewica nie zamierza nadać jej nazwy. Jest to celowo zaprojektowane, aby znaleźć się pod radarem publicznej kontroli”.

W zeszłym miesiącu redaktor naczelny MRC, Joseph Vazquez, przeanalizował NewsGuard i stwierdził „nadzwyczajne lewicowe nastawienie” jego ocen. Badanie, oparte na liście opracowanej przez AllSides, sklasyfikowanej według ich „stronniczości” w skali od lewej do prawej, wykazało, że 93% liberalnych witryn uznano za wiarygodne w porównaniu z zaledwie 66% procentami stron skłaniających się ku prawicy. „Według wypaczonych ocen NewsGuard, placówki lewicowe mają średnio znacznie większą „wiarygodność” niż placówki prawicowe” – napisał Vazquez. „Trend jest bardzo niepokojący”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cenzura internetu w szkołach i domach. Portale będą oceniane i filtrowane pod względem wiarygodności

 0