Chiński procesor Zhaoxin x86 dostrzeżony w małym i tanim komputerze SFF. To azjatycki hit sprzedaży

Chiński procesor Zhaoxin x86 dostrzeżony w małym i tanim komputerze SFF. To azjatycki hit sprzedaży

Chiny dążą do samowystarczalności i uniezależnienia się od Zachodu w kwestii półprzewodników. Rząd planuje wdrażanie krajowych rozwiązań w infrastrukturze publicznej i widać coraz wyraźniejsze efekty działań. 

Chiny wciąż są mocno zależne od amerykańskiego przemysłu półprzewodników i procesorów, co jest niekorzystną sytuacją dla Państwa Środka. Zmiany wdrażane się jednak w wielu formach: w sektorze procesorów serwerowych mamy układ Hygon, produkowane w kraju licencjonowane wersje EPYC AMD; w przypadku procesorów stacjonarnych jednym z produktów wytwarzanych w kraju jest rodzina procesorów Zhaoxin Kaixin oparta na mikroarchitekturze LuJiaZui. Oprócz projektów Chiny dążą do zwiększenia zdolności produkcyjnych lokalnych fabryk i dogonienie konkurencji w zakresie zaawansowanych procesów technologicznych. W kwestii komercyjnych procesorów postęp jest imponujący, biorąc pod uwagę wszystkie wyzwania. Chińczycy z powodzeniem opracowali i wyprodukowali procesor Zhaoxin KaiXian KX-U6780, który, choć nie jest żadnym demonem wydajności, to odniósł sukces w segmencie budżetowym.

Mini komputer Beelink LZX z chińskim procesorem Zhaoxin KaiXian KX-6640MA podbija azjatyckie rynki. W Indonezji natychmiast wyprzedano całą początkową partię.

Na rynku indonezyjskim pojawił się komputer Beelink w formacie SFF z procesorem Zhaoxin KaiXian KX-6640MA, który dzięki stosunkowo niskiej cenie poniżej 1000 zł, wyprzedał się niemal natychmiast. Zhaoxin KX-6640MA to 64-bitowy czterordzeniowy procesor bez hiperwątkowości, zegar bazowy 2,1 GHz, cztery megabajty pamięci podręcznej drugiego poziomu i TDP 25 watów. Procesor może osiągnąć 2,6 GHz, co pozwala na uzyskanie wydajności zbliżonej do dwurdzeniowego procesora Intel Core i3-5010U. Biorąc pod uwagę, że jest to procesor zbudowany w procesie 16 nm, bez pamięci podręcznej L3 i bez hiperwątkowości, taka wydajność jest bardzo prawdopodobna. Co zaskakujące, zintegrowana grafika C-960 pozwala dekodowanie wideo 4K 60fps. 

Mini PC jest dostarczany z 8 GB pamięci RAM DDR4 (z możliwością rozbudowy do 64 gigabajtów), 256 GB PCIe SSD i 1 TB HDD. Jest też gniazdo na drugi dysk SSD typu SATA3. Za łączność odpowiada sześć portów USB typu A, które obsługują prędkości USB 3.0, dwa porty HDMI 2.0 i dwa gigabitowe porty Ethernet. Na pokładzie jest też obsługa Wi-Fi 5 i Bluetooth 4. Wspierane są zarówno Windows 10, jak i UOS – komercyjny chiński system operacyjny oparty na Deepin Linux. Beelink LZX nie powala specyfikacją, ale pokazuje, że chińskie procesory x86 powoli podbijają rynek azjatycki. Procesory Zhaoxi pojawiają się już nawet w laptopach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński procesor Zhaoxin x86 dostrzeżony w małym i tanim komputerze SFF. To azjatycki hit sprzedaży

 0