Chiński SMIC rzekomo osiągnął 95% uzysk w procesie 14 nm. Zachód powątpiewa w te doniesienia

Chiński SMIC rzekomo osiągnął 95% uzysk w procesie 14 nm. Zachód powątpiewa w te doniesienia

SMIC - największy chiński producent półprzewodników i lokalna nadzieja na konkurowanie z Zachodem osiąga 95% uzysku w produkcji w procesie 14 nm. Jeśli doniesienia azjatyckich mediów są prawdziwe, to Chińczycy w tym przypadku dorównują takiemu gigantowi branży jak TSMC. Zachodni eksperci szybko zaczęli jednak powątpiewać w doniesienia, zastanawiając się jak firma mogła osiągnąć tak wysoki uzysk, kiedy technologia 14 nm stanowi mniej niż 10% całkowitej sprzedaży produktów firmy. Jeśli plotki o wydajności na poziomie 95% są prawdziwe, to SMIC musiało udoskonalić 14-nanometrowy proces produkcyjny, w wyniku czego firma jest gotowa przejść na bardziej zaawansowane technologie. 

Według azjatyckich doniesień SMIC ma uzysk w procesie 14 nm na poziomie 95%, co jest porównywalne z TSMC. W takim przypadku firma może szykować się do 7 nm, jednak przewszkodą może być brak dostępu do bardziej zaawansowanych maszyn litograficznych.

Następnym przeskokiem powinien w teorii być proces 10 nm, jednak według wielu wcześniejszych doniesień SMIC celuje od razu  7 nm, na co niewątpliwie miały wpływ amerykańskie sankcje wobec Huawei, które ograniczają dostęp do układów wyprodukowanych przy użyciu zaawansowanych technologii jak EUV. Zachodni komentatorzy uważają jednak, że procent przychodów z 14 nm znacznie spadł w czwartym kwartale i mało prawdopodobne, aby nastąpił wzrost uzysku niezależnie od wzrostu produkcji w procesie. Uzysk w procesie produkcji chipów odnosi się do liczby chipów z wafla, która spełnia wymagania kontroli jakości i może przejść do następnego etapu produkcji.

Jeśli plotki są prawdziwe, to w bieżącym kwartale SMIC powinien znacznie zwiększyć liczbę produktów 14 nm wysyłanych do klientów. SMIC posuwa się naprzód w udoskonalaniu procesu 14 nm, jednak ich możliwości wyjścia poza ten proces są ograniczone. Kolejne technologie jak 10 nm, wymagają bardziej złożonych technik produkcyjnych, zwłąszcza jeśli wykorzystywane do tego są starsze maszyny litograficzne Deep Ultraviolet (DUV), a zdolność SMIC do zakupu najnowszych maszyn Extreme Ultraviolet (EUV) od holenderskiej firmy ASML pozostaje mocno ograniczona. Firma niedawno masowo skupowała wycofane z użytku maszyny litograficzne od Japończyków, jednak wszystkie umożliwiają produkcje jedynie w starych technologiach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński SMIC rzekomo osiągnął 95% uzysk w procesie 14 nm. Zachód powątpiewa w te doniesienia

 0