Clock Tuner for Ryzen 2.1 pozowli na uzyskanie przeszło 5 GHz na nowych Ryzenach

Clock Tuner for Ryzen 2.1 pozowli na uzyskanie przeszło 5 GHz na nowych Ryzenach

Dobrze znany w środowisku pecetowców, a w szczególności fanów Ryzenów, Yuri ‘1usmus’ Bubliy zapowiedział właśnie nową aktualizację dla swojego oprogramowania CTR (Clock Tuner for Ryzen). Tą powinni zainteresować się przede wszystkim właściciele procesorów AMD, którym zależy na wyciśnięciu maksymalnej wydajności z ich CPU. Update wprowadzi bowiem nowy zaawansowany profil OC w narzędziu. CTR w wersji 2.1 otrzyma specjalny PX Profile, który opisywany jest przez twórcę jako najlepsze rozwiązanie dla graczy, benchmarków i innych obciążających procesor zastosowań (w sumie więc praktycznie do wszystkiego). Nowy profil wciąż korzystać będzie z funkcji Hybrid OC, ale wzniesie ją na wyższy poziom.

Yuri ‘1usmus’ Bubliy zapowiedział właśnie nową aktualizację dla swojego oprogramowania CTR, która wprowadzi nowy zaawansowany profil OC.

Clock Tuner for Ryzen 2.1 pozowli na uzyskanie przeszło 5 GHz na nowych Ryzenach

Ze jednego slajdu prezentacji przygotowanej na ogłoszenie aktualizacji dowiadujemy się, że na nowy profil nie ma wpływu żaden limit, throttling EDC czy ograniczenia temperaturowe. Co ciekawe jednak, będzie on rekomendował o 25mV niższe napięcie niż domyślnie. Projekt CTR ma na celu pomóc właścicielom procesorów AMD Ryzen w pełnym wykorzystaniu potencjału ich procesorów. Współczesne procesory podlegają już dość skrupulatnej selekcji (binning) w fabryce, więc i możliwości OC są mocno ograniczone i każdy potencjalny zysk z dalszego ręcznego przetaktowywania wymaga dużo czasu i cierpliwości. Oprogramowanie CTR zostało zaprojektowane, aby zautomatyzować ten proces, a najnowsza wersja 2.0 przynosi wiele predefiniowanych profili, które powinny sprawić, że dostosowywanie profilu będzie szybsze i bardziej stabilne. 

Yuri ‘1usmus’ Bubliy twierdzi, że nadchodzący profil PX jest wciąż w fazie rozwoju, dlatego może ulec zmianie przed premierą. Profil PX zostanie udostępniony w  The Clock Tuner for Ryzen 2.1, który jest teraz dostępny tylko dla patronów wspierających dewelopera. Publiczne wydanie nie ma jeszcze daty, ale Yuri obiecuje, że wypuści je wiosną. Powyżej możecie obejrzeć oficjalną zapowiedź ze strony Yuriego, a poniżej zobaczyć szybką prezentację możliwości przez EZ PC Tech. Przypominamy, że na początku lutego otrzymaliśmy CTR w wersji 2.0, gdzie program doczekał się kilku nowych funkcji, w tym wsparcia dla procesorów Ryzen 5000 oraz trybu „CTR Hybrid OC”, który działa jak algorytm turbo-boostingu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to aplikacja AMD, co może spowodować unieważnienie gwarancji producenta. Nie ma również pewności, że będzie działać jak należy. Jak zawsze w przypadku podkręcania, wiąże się to po prostu z pewnym ryzykiem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Clock Tuner for Ryzen 2.1 pozowli na uzyskanie przeszło 5 GHz na nowych Ryzenach

 0