Corsair zwiastuje swoje moduły DDR5-6400. Premiera jeszcze w tym roku

Corsair zwiastuje swoje moduły DDR5-6400. Premiera jeszcze w tym roku

Intel dopiero co wypuścił na rynek swoją jedenastą generację desktopowych procesorów, ale mało kto mówi o Rocket Lake-S i większość osób wyczekuje już 12. generacji, znanej jako Alder Lake-S. Ta korzystać ma z nowszego, 10 nm procesu Enhanced SuperFin oraz technologii hybrydowej budowy rdzeni, gdzie w ramach jednego układu otrzymamy zarówno wysokowydajne, jak i energooszczędne rdzenie. To jednak nie wszystko, gdyż „Olchowe Jezioro” przynieść ma także wsparcie dla interfejsu PCIe 5.0 oraz nowej generacji pamięci RAM, czyli DDR5. Kilku producentów zwiastowało już nowe moduły DDR5 dedykowane Alder Lake, a Corsair również postanowił zaznaczyć swoją obecność, potwierdzając, że będzie gotowy na nadejście nowej platformy Intela. Corsair wyjaśnił, że „pamięć DDR4 świetnie się spisała”, ale nadszedł czas, aby rozpocząć kolejny wielki krok. Firma twierdzi, że DDR5 przyniesie pewne „kluczowe ulepszenia dla obecnych i przyszłych potrzeb obliczeniowych”.

Corsair również postanowił zaznaczyć swoją obecność, potwierdzając, że będzie gotowy na nadejście nowej platformy Intela wraz z modułami DDR5.

Corsair zwiastuje swoje moduły DDR5-6400. Premiera jeszcze w tym roku

Corsair przechodząc na DDR5 podkręśla zalety nowego standardu, w tym natychmiastowe zwiększenie dostępnej przepustowości. Moduły DDR4-3200, które są standardowym wyposażeniem dzisiejszych PC z procesorami Intel Core i AMD Ryzen, zapewniają przepustowość pamięci 26 GB/s. Jednak Corsair obiecuje dostarczać prędkości do DDR5-6400 zaraz na starcie, podwajając tym samym przepustowość do 51 GB/s. Podstawowe moduły będą mogły się pochwalić szybkością co najmniej DDR5-4800. Jeśli chodzi o wydajność, DDR5 zawiera kilka usprawnień, aby zminimalizować wpływ na opóźnienia w porównaniu z DDR4. „W przypadku pamięci DDR5 poszczególne moduły są podzielone na dwa oddzielne kanały, co pozwala na krótsze ścieżki, które przyczyniają się do mniejszych opóźnień i wyższych prędkości, jeśli chodzi o komunikację z poszczególnymi układami scalonymi pamięci w module pamięci” - wyjaśnia Corsair. „Pozwala to również na tak zwane lustrzane odbicie poleceń/adresu, ponieważ sygnał z procesora musi pokonać krótszą ogólną ścieżkę, aby uzyskać dostęp do określonych banków pamięci, podczas gdy w DDR4 sygnał polecenia/adresu musiał przejść przez wszystkie banki pamięci w dłuższym łańcuchu.

Asgard potwierdza, kiedy możemy spodziewać się DDR5 5600 MHz i 6400 MHz

Corsair zwiastuje swoje moduły DDR5-6400. Premiera jeszcze w tym roku

„Ogólne opóźnienie pojedynczego dostępu w przypadku DDR5 pozostaje względnie niezmienione, podczas gdy opóźnienie CAS wzrosło, a ogólne opóźnienie zestawu DDR5 z najwyższej półki będzie podobne do taktowania pamięci DRAM poprzednich generacji z 14-15 ns”. A wszystko to osiągnięto przy niższym napięciu, które spadło z 1,2 V do 1,1 V. Ale to nie wszystko, zmiana DDR5 oznacza również, że Corsair może przekroczyć typowy limit rozmiaru pojedynczego modułu wynoszący 32 GB do aż 128 GB. Dzięki temu płyty główne mogą być wyposażone w maksymalnie 512 GB pamięci przy użyciu czterech gniazd DIMM, podczas gdy wysokiej klasy 8-slotowe płyty główne można wyposażyć w 1 TB pamięci DDR5. Przypominamy, że premiera procesorów i tym samym pierwszych modułów DDR5 spodziewana jest jesienią tego roku (mówi się o listopadzie).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair zwiastuje swoje moduły DDR5-6400. Premiera jeszcze w tym roku

 0