Dell XPS 13 z CPU Intel Comet Lake-U (10. gen) przetestowany w benchmarku

Dell XPS 13 z CPU Intel Comet Lake-U (10. gen) przetestowany w benchmarku

Jesteśmy już po premierze nowych procesorów AMD dla platform stacjonarnych (nasz test modelu Ryzen 5 3600) i wygląda na to, że obawy Intela wyrażane w wewnętrznej korespondencji firmy okazały się być zasadne, ponieważ architektura Zen 2 jest rzeczywiście dużym krokiem naprzód dla czerwonej ekipy. Poza tym, Niebiescy przegrywają ten pojedynek na polu marketingowym, ponieważ kiedy konkurent przeskoczył już na 7 nm proces technologiczny, Intel od lat utknął na 14 nm. Ma to jednak ulec zmianie jeszcze w tym roku, ale Intel planuje jeszcze jedną serię mobilnych CPU opartą o 14 nm, czyli 10. generację procesorów Intel Core, znaną jako Comet Lake-U. Chodzi oczywiście o CPU dedykowane laptopom, gdzie Intel wciąż ma ogromną przewagę, a to może się jeszcze pogłębić wraz z nadejściem nowych notebooków wyposażonych w te procesory i to pomimo faktu, że wciąż mówimy o jednostkach wykorzystujących 14 nm litografię.

Core i7-10510U to 14 nm CPU o TDP 15 W, które wyposażone zostało w 4 fizyczne rdzenie i  8 wątków.

Dell XPS 13 z CPU Intel Comet Lake-U (10. gen) przetestowany w benchmarku

Tak przynajmniej sugerują najnowsze przecieki z bazy danych benchmarku Geekbench, gdzie ostatnio pojawił się procesor Core i7-10510U. To 14 nm CPU o TDP 15 W, które wyposażone zostało w 4 fizyczne rdzenie i obsługuje Hyper-Threading, co oznacza, że otrzymujemy 8 wątków. Procesor ten przetestowano w laptopie Dell XPS 13 7390 i jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi tylko 2,29 GHz, ale w trybie Boost wzrasta aż do 4,89 GHz. Uzyskany przez Core i7-10510U wynik to 5248 punktów w teście jednordzeniowym oraz 17676 w wielordzeniowym. To naprawdę imponujące rezultaty, szczególnie jak na procesor wykorzystujący tak długo i mocno wyeksploatowaną technologię 14 nm. Dla porównania, AMD Ryzen 7 3750H, który wyposażony jest w 4 rdzenie i 8 wątków, a jego prędkości to 2,3 GHz bazowo i 4 GHz w trybie Boost, osiąga w tym benchmarku ok. 4200 pkt. dla pojedynczego rdzenia i ok. 13000 pkt. w benchmarku wielordzeniowym.

Premierowy test AMD Ryzen 5 3600. Zen na trzecim biegu

Trzeba jednak zaznaczyć, że Ryzen 7 3750H to 35 W układ, który bazuje na 12 nm architekturze Zen+ (w gruncie rzeczy jest to tylko lekko uprawiona pierwsza generacja Zen), a nie nowej 7 nm technologii Zen 2, która wykorzystana została w nowych desktopowych Ryzenach. Zapewne na pierwsze 7 nm APU od AMD przyjdzie nam poczekać do końcówki tego roku, o ile nie przyszłego, ale do tego czasu Intel powinien wypuścić na rynek swoje pierwsze 10 nm procesory przygotowane z myślą o laptopach i sprzętach konwertowalnych. Niebiescy są bardzo pewni siebie, jeśli chodzi o segment mobilny, co zauważyć można było już w przywoływanej wewnętrznej dokumentacji, która wyciekła niedawno do sieci. „Nasza konkurencyjna pozycja w segmencie notebooków i biznesowych PC jest mocniejsza, ponieważ klienci cenią konkretne aspekty, takie jak wydajność, czas pracy na baterii i ogólną łatwość zarządzania, gdzie mamy wyraźną przewagę względem konkurenta” - chwalił się producent w korespondencji z pracownikami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dell XPS 13 z CPU Intel Comet Lake-U (10. gen) przetestowany w benchmarku

 0