Epic zapłaci 520 milionów dolarów kary za wykorzystywanie ciemnych wzorców w Fortnite

Epic zapłaci 520 milionów dolarów kary za wykorzystywanie ciemnych wzorców w Fortnite

Epic Games ma kolejny problem z bardzo popularną grą Fortnite. Deweloper zgodził się na pozasądową ugodę z Federalną Komisją Handlu (FTC) w sprawie zarzutów nadużywania „ciemnych wzorców” w grze, zwłaszcza w odniesieniu do nieletnich graczy.

Firmy starają się zarobić jak najwięcej więcej pieniędzy na swoich produktach i często uciekają się do nieetycznych praktyk, aby zwiększyć swoje zyski finansowe. To właśnie kryje się za pozasądową ugodą w wysokości 520 mln USD, którą firma Epic Games zapłaci za nadużywanie „ciemnych wzorców” w swojej bardzo popularnej grze Fortnite. Pod tym pojęciem rozumiemy takie modyfikacje interfejsu użytkownika, które mają na celu zdezorientowanie użytkownika i zmuszenie go do pójścia tam, gdzie nie chciał, zakupu czegoś, czego nie chciał itp. W skrócie jest to manipulacja wyborami, wpływanie na zachowanie, a nawet do wymuszanie określonych działań lub oszukiwanie.

Firma Epic osiągnęła porozumienie z Federalną Komisją Handlu (FTC) w sprawie zarzutów naruszenia prywatności i niechcianych opłat. Firma zapłaci łącznie 520 milionów dolarów kary.

Do najczęstszych przykładów ciemnych wzorców w usługach cyfrowych należą: wymuszenie działania (np. wymuszenie ujawnienia większej ilości danych osobowych niż pożądana), zmiana interfejsu (np. wizualne wyróżnienie opcji korzystnych dla firmy, a nie dla użytkownika), agresywne przekonywanie (np. wielokrotne prośby o zmianę ustawienia na korzyść firmy), utrudnianie (np. anulowania usługi), przemycanie (np. dodawanie nieopcjonalnych opłat do transakcji na jej końcowym etapie), dowód społeczny (np. powiadomienia o działaniach zakupowych innych konsumentów), poczucie pilności (np. countdown timer wskazujący na wygaśnięcie oferty)" - twierdzą eksperci PIE.

Jednym z najbardziej znanych przypadków ciemnych wzorców jest łatwość logowania na Amazon, ale w zasadzie niemożność zrobienia czegoś przeciwnego i wylogowania się - przycisk jest ukryty w miejscu, gdzie większość w ogóle go nie szuka. W przypadku Fortnite miały to być różne praktyki, które zagrażały prywatności dzieci i miały ogólnie nakłonić użytkowników do dokonywania zakupów w grze.  W przypadku Fortnite miały to być różne praktyki, które zagrażały prywatności dzieci i miały ogólnie nakłonić użytkowników do dokonywania zakupów w grze.

Ugoda składa się z dwóch pozycji. Pierwsza to 245 milionów dolarów za ogólne zdezorientowanie użytkowników, które spowodowało, że dokonywali niechcianych zmian i zakupów, a druga to 275 milionów dolarów za naruszenie przepisów dotyczących prywatności dzieci. Według FTC, Epic Games naruszyło ustawę COPPA i zbierało dane osobowe dzieci poniżej 13 roku życia bez zgody i wiedzy rodziców. Jednym z problemów jest np. to, że komunikacja za pomocą wiadomości głosowych i SMS była domyślnie włączona nawet dla najmłodszych użytkowników.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Epic zapłaci 520 milionów dolarów kary za wykorzystywanie ciemnych wzorców w Fortnite

 0