Intel oficjalnie wprowadza na rynek dedykowaną kartę graficzną DG1 opartą na procesie 10 nm SuperFin

Intel oficjalnie wprowadza na rynek dedykowaną kartę graficzną DG1 opartą na procesie 10 nm SuperFin

Kiedy Raja Koduri, ówcześnie szef Radeon Technologies Group dołączył do Intela, wiele osób z zapartym tchem czekało, aż Intel wprowadzi na rynek konkurencyjne dla AMD i NVIDII karty graficzne. Teraz, po kilku latach obietnice stały się faktem i karta graficzna DG1 Xe trafiła na rynek. Jest to ogromny krok dla Intela, który pokaże słuszność obranego kierunku oraz stworzy podwaliny dla mocnych układów GPU, bo niestety, ale nie można zaliczyć DG1 Xe do najmocniejszych kart na rynku. Intel nie wprowadzi jednak swoich nowych układów do bezpośredniej sprzedaży detalicznej, a będą one na wyłączność producentów OEM. Oznacza to, że DG1 Xe pojawi się w gotowych zestawach komputerowych, ale nie kupimy tego układu osobno - chyba, że wymontowanego, z drugiej ręki.

DG1 Xe to dedykowana karta graficzna, będąca efektem prac Intela i Raja Koduri. Niestety układy są przeznaczone tylko na rynek OEM i wymagają specjalnego BIOSu dla płyt głównych. Jest to jednak pierwszy krok w stronę wydajnych układów dla graczy.

Karty Intela będą oferować właściwie tylko podstawy i początkowo będą dostępne jako produkty OEM wyłącznie od ASUSa i Colourful. Podczas gdy wariant ASUSa charakteryzuje się całkiem przyzwoitą estetyką z pasywnym chłodzeniem, przywodzącym na myśl stare konstrukcje z czasów dawnych kart GeForce, to Colorful prezentuje konstrukcję chłodzoną dwoma wentylatorami, wyglądającą jak budżetowa współczesna karta graficzna. Iris Xe jest wyposażone w procesor graficzny DG1 oparty o architekturę 10nm SuperFin. Układ ma 80 jednostek wykonawczych (640 jednostek cieniowania). Xe dGPU jest w rzeczywistości okrojonym wariantem, w którym jest 16 mniej UE niż jego mobilnym odpowiedniku. Intel nie ujawniła częstotliwości zegara dla wariantu innego niż Max. Iris Xe MAX jest taktowany zegarem 1650 MHz, jednak zakładamy, że DG1 Xe taktowane jest zegarem co najmniej 1700 MHz, co oznacza, że ​​może zaoferować moc graficzną na poziomie 2,17 TFLOP - czyli więcej niż oryginalne PS4. Karta graficzna jest wyposażona w 4 GB pamięci LPDDR4X z 128-bitową magistralą o przepustowości 68 GB/s.

Niestety karty Iris Xe AIC będą działać tylko w określonych systemach: Karty Iris Xe zostaną połączona z procesorami Intel Core dziewiątej generacji (Coffee Lake-S) i dziesiątej generacji (Comet Lake-S) oraz chipsetami Intel B460, H410, B365 i H310C i sprzedawane jako część gotowych systemów. Płyty główne będą wymagać specjalnego BIOS-u obsługującego Intel Iris Xe, więc karty nie będą kompatybilne z innymi systemami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel oficjalnie wprowadza na rynek dedykowaną kartę graficzną DG1 opartą na procesie 10 nm SuperFin

 0