Intel ogłasza "Arc" - tak będą się nazywać dedykowane karty graficzne. Najpierw nadejdzie Alchemist

Intel ogłasza "Arc" - tak będą się nazywać dedykowane karty graficzne. Najpierw nadejdzie Alchemist

Intel oficjalnie przedstawił markę dedykowanych kart graficznych dla konsumentów. Intel Arc to nazwa, która dotyczy sprzętu, oprogramowania i usług oraz obejmie wiele generacji sprzętu. 

Pierwsze produkty, które pojawią się w ramach Arc noszą o nazwę kodową Alchemist, a dotąd znaliśmy je jako DG2. Ich premiera ma nastąpić w pierwszym kwartale 2022 r. zarówno w wersji mobilnej, jak i stacjonarnej. Alchemist opiera się na mikroarchitekturze Xe-HPG i podobno może składać się z maksymalnie sześciu modeli z EU od 128 do 512. Nowe układy będą oferować sprzętowy ray tracing wraz z superpróbkowaniem opartym na sztucznej inteligencji i pełnym wsparciem dla DirectX 12 Ultimate.

Intel wprowadził markę Arc skupioną wokół dedykowanych kart graficznych firmy, która obejmie sprzęt, oprogramowanie oraz usługi i wsparcie.

Wciąż nie znamy faktycznej wydajności nowych kart Intela. Producent opublikował co prawda kilka fragmentów z gier, jednak nie wiadomo nic o ilości klatek na sekundę, ani czy materiał zarejestrowano z użyciem Alchemist. Gracze mają jednak wielkie nadzieje i wiele osób liczy, że Intel będzie mógł się mierzyć z AMD i NVIDIĄ pod względem wydajności i ceny.

 Wiemy, kiedy spodziewać się debiutu samodzielnych kart graficznych Intel Xe-HPG DG2 

Intel ma szanse zostać trzecim głównym graczem w branży dedykowanych kart graficznych i nie ma co ukrywać, że w obecnym duopolu przyda się dodatkowa konkurencja, motywująca do dalszego i szybszego rozwoju. W sytuacji gdy na rynku brakuje podzespołów, trzecie źródło może być dla wielu idealnym rozwiązaniem. Intel zapowiada, że więcej szczegółów poda jeszcze w tym roku, a póki co wiemy, że przyszłe generacje GPU otrzymają kryptonimy Battlemage, Celestial i Druid.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ogłasza "Arc" - tak będą się nazywać dedykowane karty graficzne. Najpierw nadejdzie Alchemist

 0