Intel ostrzega przed OC procesorów Alder Lake spoza serii K. Mówi o możliwości uszkodzenia CPU

Intel ostrzega przed OC procesorów Alder Lake spoza serii K. Mówi o możliwości uszkodzenia CPU

Zapewne wiele osób ucieszyło się z odkrycia, że procesory Alder Lake spoza serii K można podkręcać przy użyciu niektórych płyt głównych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie było to możliwe na procesorach poprzedniej generacji. Jak na to zareagował Intel? Tak, jak można było się spodziewać. 

Redakcja Tom's Hardware skontaktowała się w tej sprawie z Niebieskimi w celu uzyskania oficjalnego stanowiska firmy w tej sprawie. Mówiąc krótko, Intel twierdzi, że podkręcanie procesorów innych niż K nie jest objęte gwarancją i może spowodować uszkodzenie CPU i powiązanych z nim komponentów komputera. Oświadczenie sugeruje, że ta nowa możliwość podkręcania nie ma przyzwolenia Intela, ale firma nie stwierdziła tego wprost.

Oświadczenie sugeruje, że ta nowa możliwość podkręcania nie ma przyzwolenia Intela, ale firma nie stwierdziła tego wprost.

W zeszłym tygodniu kilkukrotnie pisaliśmy o odkryciu overclockera Der8auera, który znalazł sposób na podkręcanie BCLK dla zablokowanych procesorów Alder Lake-S. Ten przetestował w ten sposób nawet naprawdę budżetowe CPU, takie jak Celeron G6900 i Core i3-12100. Potencjał OC podkręcania, jaki dawała ta metoda, był naprawdę imponujący. Na przykład Celeron osiągnął 57% wzrost taktowania OC (docierając do 5338 MHz) przy standardowym chłodzeniu.

Kilka dni po tym odkryciu Alder Lake-S spoza serii K robiły furorę na HWBot, zdobywając wszelkiego rodzaju światowe rekordy. Było to szczególnie widoczne na wykresach czterordzeniowych, ponieważ Intel nie dostarczył czterordzeniowego CPU z odblokowanym mnożnikiem od czasu swojej siódmej generacji. Pod koniec zeszłego tygodnia dowiedzieliśmy się także, że nie tylko drogie płyty główne z serii Z690 pozwalają na takie podkręcanie, ale również niektóre tańsze modele z chipsetem Intel B660, w tym Asus Strix B660G, Asus B660F i ASRock B660 Steel Legend. Nie są to może najtańsze MOBO, ale decydowanie bardziej przystępne niż seria Asus ROG Maximus, w której odkryto tę funkcję.  

Jak donosi zaś der8auer, „jeden z dużych producentów pracuje nad płytą B660 z DDR4 dla OC CPU spoza serii K”, co może znacznie obniżyć cenę dostępu do podkręcania tych procesorów. Dotychczas bowiem jedynie płyty ze wsparciem dla pamięci DDR5 oferowały tę możliwość. 

Intel ostrzega przed OC procesorów Alder Lake spoza serii K. Mówi o możliwości uszkodzenia CPU

Intel tak skomentował możliwość podkręcania swoich zablokowanych procesorów Alder Lake: CPU Intela 12. generacji spoza serii K nie zostały zaprojektowane do przetaktowywania. Intel nie gwarantuje działania procesorów wykraczających poza ich specyfikacje. Zmiana częstotliwości zegara lub napięcia może uszkodzić lub skrócić żywotność procesora i innych elementów systemu oraz może zredukować stabilność i wydajność”. Obawialiśmy się, że gigant z Santa Clara postanowi szybko zablokować tę funkcję aktualizacją, ale choć potępił proceder, nie zapowiedział takiej blokady, przynajmniej na razie. 

Plotka głosi, że odblokowana funkcja BCLK dla procesorów innych niż K zrodziła się z błędu w mikrokodzie Intela. Biorąc pod uwagę historię firmy Intel, która likwidowała podobne luki, prawdopodobne jest, że ta możliwość podkręcania zablokowanych CPU zostanie w końcu usunięta w aktualizacji BIOS-u płyt głównych, na których jest obecnie dostępna. Trzymamy jednak kciuki, by tak się nie stało.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ostrzega przed OC procesorów Alder Lake spoza serii K. Mówi o możliwości uszkodzenia CPU

 0