Intel prezentuje Ice Lake - mobilne procesory Core 10. generacji w 10 nm

Intel prezentuje Ice Lake - mobilne procesory Core 10. generacji w 10 nm

Intel dostarczył wreszcie obszernych szczegółów na temat 10. generacji mobilnych procesorów Core, czyli Ice Lake, wykonanych w 10 nm procesie technologicznym. Firma otwarcie przyznaje, że Ice Lake jest pierwszą dużą aktualizacją linii procesorów od czasów Skylake wypuszczonych w 2015 roku, o czym doskonale wiedzą osoby zainteresowane tematem. Ice Lake zadebiutuje w formie mobilnej w kompaktowych laptopach (w tym konwertowalnych i hybrydowych). Procesory bazują na architekturze Sunny Cove, nad którą Intel pracował kilka ostatnich lat i ma ona być największym skokiem technologicznym od czasu wprowadzenia mikroarchitketury Skylake. Jak widać na poniższym slajdzie, Intel wykorzystał kilka nowych technologii do stworzenia 10. generacji mobilnych procesorów. Poza wyszczególnionymi na diagramie komponentami, znajdują się tam również: zintegrowane Wi-Fi 6, w pełni zintegrowany regulator napięcia dla CPU i PCH i potężny czterordzeniowy procesor dźwięku DSP z obsługą wake-on-voice. W kwestii I/O mamy tutaj m.in. do 6 portów USB 3.1 (lub 10 USB 2.0), x16 PCIe 3.0, Sata 3 i interfejs eMMC 5.1.

Intel wreszcie zaprezentował nową generację procesorów mobilnych Sky Lake z układem graficznym Intel Iris Plus.

Nowe procesory będą posiadać maksymalnie maksymalnie 4 rdzenie/8 wątków o taktowaniu sięgającym 4,1 GHz z TDP na poziomie 15 W w przypadku niskonapięciowych Ice Lake-U, natomiast ultraniskonapięciowe Ice Lake-Y na poziomie 9 W. Intel twierdzi, że mikroarchitektura Sunny Cove jest "głębsza, szersza i sprytniejsza". Została ona dostosowana do jak najniższych opóźnień i dużych obciążeń. Co więcej, zawiera nowe i usprawnione możliwości, jak instrukcje polepszające wydajność kryptograficzną, dodatkowe ulepszenia wektorowe i większe zabezpieczenia. Dzięki nowym instrukcjom AVX512 oraz technologii Intel Deep Learning Boost, układy te mają oferować nawet 2,5-krotny wzrost wydajności w zastosowaniach AI w porównaniu do Whiskey Lake. Dodatkowo mają zapewniać 18% wzrost IPC względem Skylake. Procesory wyposażono w 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-3200 lub LPDDR4/x-3733. Układy ponadto będą posiadać 8 MB pamięci podręcznej. 

Ujawniono również nieco informacji na temat 11. generacji układów graficznych, znajdujących się na pokładzie nowych mobilnych procesorów Ice Lake, a które według Intela mają zapewnić "płynne wrażenia z gier". Producent dostarczył zestawienie porównawcze ze starszymi generacjami, przekonując, że nowa generacja zaoferuje wzrost wydajności na poziomie 1,8x w porównaniu do poprzedniego najlepszego iGPU. Nowe układy zwać się będą Intel Iris Plus. Nowa architektura Intela zoptymalizowana została pod kątem wydajności energetycznej i odnowionego podsystemu pamięci. Układ graficzny Intel Iris Plus ma z powodzeniem konkurować z Radeon RX Vega 10, występującym w procesorach Ryzen 7 3700U.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel prezentuje Ice Lake - mobilne procesory Core 10. generacji w 10 nm

 0