Karty Arc Alchemist wyprodukuje TSMC a nie Intel? Co z kompatybilnością XeSS? Raja Koduri odpowiada

Karty Arc Alchemist wyprodukuje TSMC a nie Intel? Co z kompatybilnością XeSS? Raja Koduri odpowiada

Raja Koduri udzielił wywiadu dla japońskiego portalu ASCII, gdzie ujawnił kilka nowych szczegółów dotyczących kart graficznych Arc Alchemist i podał powody wyboru TSMC jako wykonawcy. Ujawnił także zakres kompatybilności nowej technologii upscalingu Intela, a także relacje Intela z partnerami GPU.

Raja Koduri ujawnił, że Intel wybrał proces 6 nm od TSMC do produkcji układów graficznych Arc Alchemist zamiast własnej technologii Intel 7, ze względu na zdolności produkcyjne. Zgodnie z jego odpowiedzią, możliwości produkcyjne Intela po prostu nie były gotowe do masowej produkcji oddzielnych procesorów graficznych. Intel wyraźnie nie chce, aby ich dedykowane karty graficzne konkurowały pod względem produkcyjnym z seriami procesorów, takimi jak Alder Lake. Wykorzystanie własnego procesu dla przyszłych procesorów graficznych nie jest wykluczone, ponieważ Intel powiedział ASCII.jp, że ponownie rozważy te same czynniki, co wcześniej, gdy nadejdzie czas na następną generację. Firma może jednak chcieć przejść na bardziej zaawansowane procesy po wprowadzeniu serii NVIDIA Lovelace i AMD RDNA3 korzystających z TSMC N5.

Raja Koduri ujawnił kilka nowych informacji na temat nadchodzących kart graficznych Arc Alchemist. Produkcją zajmie się TSMC, a technologia upscalingu XeSS będzie kompatybilna wstecz.

Intel potwierdził, że jego technologia upscalingu, XeSS, będzie współpracować z procesorami graficznymi DG1Xe-LP oraz zintegrowaną grafiką 11. generacji Tiger Lake. XeSS ma wykorzystywać sztuczną inteligencję do skalowania obrazów z niższych rozdzielczości, aby zaoszczędzić na wydajności przy użyciu rdzeni XMX, podobnie jak DLSS Nvidii wykorzystuje rdzenie tensorowe w układach graficznych RTX. Jednak niektóre funkcje XeSS będą działać na procesorach graficznych bez rdzeni XMX, o ile mają one instrukcję DP4a. Wersja XeSS DP4a nie jest tak wydajna, jak oparta na XMX, ale powinna być interesującym dodatkiem do energooszczędnych układów graficznych.

Raja podkreślił również, że Intel zamierza wypuszczać regularne aktualizacje sterowników dla układów graficznych Arc, w tym wypuszczać nowe sterowniki dla każdej większej premiery gry na PC. Jest to prawdopodobnie powód, dla którego Intel zatrudnił ostatnio czterech weteranów branży gier do współpracy z programistami.

 Byli pracownicy AMD i EA pomogą wprowadzić Intel Arc. Intel zatrudnia głośne nazwiska w branży gier

Jeśli chodzi o partnerów produkujących niestandardowe wersje kart graficznych, to  Intel dostarczył im już swój projekt referencyjny,  którzy zewnętrzni producenci mogą, ale nie muszą wykorzystywać w swoich kartach. Alternatywnie mogą chcieć zaadaptować go do własnych częściowo niestandardowych wersji.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty Arc Alchemist wyprodukuje TSMC a nie Intel? Co z kompatybilnością XeSS? Raja Koduri odpowiada

 0