Lenovo i Microsoft blokują możliwość zmiany Windowsa 10 na inny system operacyjny [Aktualizacja #1]

Lenovo i Microsoft blokują możliwość zmiany Windowsa 10 na inny system operacyjny [Aktualizacja #1]

Użytkownicy notebooków Lenovo Yoga 900S i Yoga 710S skarżą się na niemożliwość podmiany standardowo zainstalowanego Windowsa 10 Home na inny system operacyjny. Jak się okazuje, problemem nie jest przypadkowy błąd - ale w pełni świadome działanie producenta, który stosuje specjalną kompilację "okienek", Signature Edition.

Choć komputery z serii Yoga posiadają tylko jeden dysk, nośnik pracuje w emulowanym programowo trybie RAID, przez co instalator systemu innego niż Windows 10 nie jest w stanie go wykryć. Jednocześnie zmiana trybu pracy kontrolera na AHCI jest zablokowana, a jedyną metodą na jej przeprowadzenie jest wgranie zmodyfikowanego BIOSu - co wymaga sporej wiedzy technicznej i programatora pamięci flash.

Pod naporem rozwścieczonych użytkowników, Lenovo oficjalnie przyznało się do intencjonalnego założenia blokady. Jako powód podano... umowę z Microsoftem i wymogi licencyjne systemu w edycji Signature. W tej chwili nie wiadomo, czy chiński producent komputerów zamierza instalować "złośliwy" OS na urządzeniach innych niż Yoga.

Poniżej przeczytać możecie post z oficjalnego forum Lenovo:

 

[Aktualizacja #1]

Microsoft i Lenovo wydali oświadczenie, z którego wynika, że blokada nie jest intencjonalna - ale wynika z niekompatybilności systemów linkusowych z zastosowanym kontrolerem pamięci masowej. Dodatkowo, firmy punktują nietypową konstrukcję notebooka Yoga 900S, który z racji konwertowalnej budowy, wymaga ich zdaniem "specjalnie dostosowanych sterowników". Linux ponoć takowych nie posiada, co czyni go nieodpowiednim do zastosowania.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lenovo i Microsoft blokują możliwość zmiany Windowsa 10 na inny system operacyjny [Aktualizacja #1]

 0