Mobilne Ryzeny biją Intela na głowę? AMD Ryzen z serii "U" oficjalnie

Mobilne Ryzeny biją Intela na głowę? AMD Ryzen z serii "U" oficjalnie

AMD zaprezentowało dziś oficjalnie mobilną linię procesorów przeznaczonych na rynek ultracienkich i ultralekkich laptopów. Dwa nowe produkty, które złożone zostały z procesora AMD Ryzen i układu graficznego Radeon Vega, stają się niniejszym dostępne dla producentów sprzętu mobilnego, tuż przed najbardziej ruchliwym sezonem świątecznym.

AMD Ryzen 7 2700U i Ryzen 5 2500U to nowe układy z literką "U" w nazwie, którą wybrano zresztą nieprzypadkowo. AMD celuje dokładnie w tę samą grupę odbiorców, która do tej pory była zdominowana przez produkty Intela. Niebiescy mają własną linię "U", która kilka miesięcy temu została uaktualniona do 8. generacji. Para najnowszych procesorów AMD bazuje na tej samej architekturze ZEN, co desktopowe CPU i serwerowe procesory Epyc. Nominalne TDP wynosi dokładnie 15 W, czyli tyle samo, co u konkurencji, jednak producenci laptopów mogą je regulować w zakresie 9W - 25W, co pozwala dopasowywać procesory do szerokiej gamy obudów oraz potrzeb. Oba procesory AMD Ryzen U korzystają z tej samej 4. rdzeniowej, 8. wątkowej architektury co Ryzen 5 1500X i 1400. Niesamowite jest, że AMD było w stanie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w tak znaczny sposób, zwłaszcza że mamy tu GPU na pokładzie. Słabszy procesor z nowej linii taktowany jest zegarem bazowym na poziomie 2 GHz, a mocniejsza jednostka cechuje się taktowaniem o 200 MHz większym. Ciekawie wyglądają też prędkości Turbo, bo mamy tu do czynienia z częstotliwościami wynoszącymi odpowiednio 3,6 GHz oraz 3,8 GHz do nawet 4,0 GHz w przypadku 2700U, przy czym maksymalne taktowania zależą od ilości obciążonych rdzeni. Maksymalne TDP w takich przypadkach wynosi tylko 35 W, co jest fenomenalnym wynikiem.

AMD coraz śmielej poczyna sobie na rynku procesorów, zdobywając tereny, na których Intel od długiego czasu pozostawał niezagrożony

Nie można jednak mówić o prezentacji nowych produktów bez pokazania ich możliwości. AMD podzieliło się wynikami wewnętrznych testów, z których wynika, że mocniejsza z nowości jest w stanie pobić Intel Core i7-8550U. W jednowątkowym teście Cinebench R15 Ryzen 7 2700U osiągnął wynik 144 punkty, a zawodnik Intela tylko 15 punktów więcej. Prawdziwe zaskoczenie to jednak wynik testu wielowątkowego. Intel Core i7-8550U w tym benchmarku zdobył 498 punktów, podczas gdy Ryzen 7 2700U aż 719 punktów, co przy procesorach tej klasy jest ogromnym wyczynem. W pozostałych testach, których wyniki udostępniono publicznie, również widać przewagę AMD nad konkurencją. Nie zapomniano również o grach i według AMD nowe APU jest w stanie zapewnić rozgrywkę na poziomie 60 fps w rozdzielczości FullHD w takich tytułach, jak Counter Strike: Global Offensive, DOTA 2 czy League of Legends, oczywiście na niskich i średnich ustawieniach graficznych.

AMD poinformowało, że 3 wielkich graczy będzie gotowych dostarczyć swoje laptopy z  Ryzen 7 U na pokładzie już w najbliższych tygodniach. HP, Lenovo i Acer zapowiedzieli szeroki wachlarz modeli z tymi układami pod maską, przy czym każdy z nich pokazał już po jednym modelu z nowymi Ryzenami. Z zaprezentowanych laptopów wzrok najbardziej przyciąga Lenovo IdeaPad 720S, który ważny niewiele ponad 1 kg. Ryzen 7 2700U i 2500U to obietnica większej w porównaniu do serii Intel "U" wydajności - zarówno w kategorii CPU, jak i GPU, przy zachowaniu tej samej, jak nie lepszej żywotności baterii. Jeśli doliczyć do tego niższą cenę, to mamy murowany przepis na sukces. 

 

Komentarze do: Mobilne Ryzeny biją Intela na głowę? AMD Ryzen z serii "U" oficjalnie