MSI GeForce RTX 2070 AERO ITX to najmniejsza karta z rodziny GeForce RTX

MSI GeForce RTX 2070 AERO ITX to najmniejsza karta z rodziny GeForce RTX

MSI postanowiło rozszerzyć swoją ofertę o nową kartę graficzną z rodziny GeForce RTX. Nie jest to jednak kolejny typowy GeForce RTX 2070 w autorskiej wersji przygotowanej przez tajwańskiego producenta, ale pierwsza grafika z tej rodziny w miniaturowym formacie mini-ITX. Tym samym, GeForce RTX 2070 AERO ITX od MSI jest nie tylko najmniejszym GeForcem RTX 2070 na rynku, ale i najmniejszą grafiką z rdzeniami Tensor i RT, co jest nie lada osiągnięciem (którym zapewne firma nie omieszka się chwalić wszem i wobec). Niestety, by pozwolić sobie na uzyskanie takiego formatu w przypadku tej karty, nie mogło obejść się bez pewnych cięć, choć wydaje się, że te nie powinny być zbyt dotkliwe dla użytkowników. Mowa bowiem o pozbyciu się złącza NVlink, co w tym przypadku miało o tyle sens, że mówimy o produkcie skierowanym do systemów ITX, a MSI posiada w swoim portfolio inne modele, lepiej przystosowane dla systemu multi-GPU.

GeForce RTX 2070 AERO ITX od MSI jest nie tylko najmniejszym GeForcem RTX 2070 na rynku, ale i najmniejszą grafiką z rdzeniami Tensor i RT.

 

MSI GeForce RTX 2070 AERO ITX to najmniejsza karta z rodziny GeForce RTX

Pozwoliło to na uproszczenie laminatu i uzyskanie dodatkowego miejsca na komponenty, które mieszczą się w pełnowymiarowym wydaniu RTX 2070. Nie bez znaczenia jest zapewne też oszczędność, na jaką pozwoliło pozbycie się NVlink. To jednak nie wszystkie cięcia i pozostałe mogą okazać się dla wielu osób nieco bardziej bolesne. Karta nie posiada portu VirtualLink (USB typu C), które wykorzystywane ma być w przyszłych goglach wirtualnej rzeczywistości, umożliwiając podłączenie ich do PC za pomocą jednego kabla (w ten sposób przesyłane mają być dane, sygnał wideo i zasilanie). Producent nie zdecydował się również na umieszczenie na śledziu portu DVI, który co prawda znajduje się w referencyjnym modelu NVIDII, ale zdecydowana większość autorskich wariantów od partnerów Zielonych już takowego nie posiada. Wciąż jednak znajdziemy tu trzy porty DisplayPort i jeden HDMI 2.0.

Przyglądając się ujawnionym grafikom, nie widać żadnych oznaczeń sugerujących, że MSI GeForce RTX 2070 AERO ITX jest fabrycznie podkręcony, co zapewne oznacza, że karta pracuje w oparciu o referencyjne prędkości zegarów, czyli 1410 MHz bazowo i 1620 MHz w trybie Boost. 8 GB pamięci GDDR6 powinno zaś osiągać 1750 MHz (14000 MHz fektywnie). Jeśli zaś chodzi o pobór energii, to TDP raczej nie uległo zmianie względem referenta i najpewniej wynosi 175 watów.  MSI GeForce RTX 2070 AERO ITX wciąż czeka na oficjalną zapowiedź ze strony producenta i  w związku z tym jeszcze nie poznaliśmy ceny, ani daty premiery tej karty graficznej. Spodziewamy się jednak, że kwota, jaką przyjdzie nam wyłożyć za ten model, będzie nieco niższa niż w przypadku pełnowymiarowych, podkręconych wariantów MSI (choć nie można wykluczać podatku od miniaturyzacji).

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI GeForce RTX 2070 AERO ITX to najmniejsza karta z rodziny GeForce RTX

 0