Navi to GPU dla kart ze średniej półki z wydajnością na poziomie GTX 1080?

Navi to GPU dla kart ze średniej półki z wydajnością na poziomie GTX 1080?

Jak wynika z najnowszych przecieków, szykowane przez AMD na 2019 rok GPU z serii Navi nie będą high-endowymi produktami, ale układami z mainstreamowego segmentu, które traktować można jako następców dla takich produktów, jak RX 580.

Navi ma być ostatnim GPU bazującym na architekturze Graphics Core Next, ale zarazem pierwszym, który produkowany będzie w 7 nm procesie technologicznym. Jak na razie niewiele wiadomo na temat jego technicznej specyfikacji, ale ujawniono już, że Czerwoni opracowują dwa układy z tej rodziny: Navi 10 i Navi 11 - pierwszy skierowany na platformy stacjonarne, drugi na mobilne. Teraz z kolei portal Fudzilla podaje, że dotarł do informacji, z których wynika, że Navi nie jest dużym GPU dedykowanym najmocniejszym kartom graficznym. Mimo wszystko jawi się on bardzo interesująco, ponieważ oferować ma wydajność na poziomie kart Vega czy nawet GeForce GTX 1080, ale przy zdecydowanie niższym poborze energii i cenie w granicach 250 USD, więc produkt ten traktować można będzie jako następcę Radeona RX 580.

Układy Navi to wciąż spora niewiadomo, a najnowsze doniesienia w tym temacie są naprawdę zaskakujące

Trzeba przyznać, że taki scenariusz ma sens i to z kilku powodów. Po pierwsze, z perspektywy producenta rozsądniejsze jest wejście z nowym, trudnym do realizacji procesem litograficznym (7 nm) wraz z produktem, który nie będzie tak skomplikowany jak GPU z najwyższej półki. Poza tym, z punktu widzenia biznesowego, karty ze średniej półki sprzedają się lepiej od high-endowych modeli w stosunku 4 do 1. Dlatego też AMD było w stanie podwoić swoje udziały w rynku w 2016 roku, oferując jedynie produkty z Polaris 10 i 11. Na dodatek, średnia półka w przypadku AMD zdecydowanie wymaga już nowości, ponieważ w ostatnich latach firma jedynie odświeża kolejne serie bazujące na tych samych układach graficznych.

Wccftech z kolei donosi, że dochodzą ich słuchy na temat projektu, który zakłada stosowanie przez AMD technologii horyzontalnych stosów i w tym celu dział graficzny zasięga ekspertyz w dziale CPU. Ma to na celu dostarczenie na rynek grafik wykorzystujących kilka GPU, na podobnej zasadzie jak w Ryzen Threadripper w przypadku procesorów. Tym samym, taki Navi 20 składałby się z dwóch Navi 10 umieszczonych w jednej obudowie i mógłby rywalizować z nowymi high-endowymi kartami NVIDII. Z najnowszych przecieków w tym temacie wynikać ma jednak, że realizacja projektu dla Navi jest niepewna i AMD może zdecydować się na wykorzystanie tego rozwiązania dopiero w swojej kolejnej architekturze (ta nie będzie już bazować na GCN). Sama technologia ma być natomiast równie rewolucyjna dla firmy jak architektura Zen w CPU. Oczywiście, informacje podawane zarówno przez serwis Fudzilla, jak i Wccftech lepiej czytać z odpowiednim dystansem i traktować je na razie jak zwykłą plotkę, tym bardziej, że oba portale potrafią dostarczać sprawdzone przecieki, ale i takie które nie mają później przełożenia na rzeczywistość.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Navi to GPU dla kart ze średniej półki z wydajnością na poziomie GTX 1080?

 0