Niedobory podwajaczy PWM zmuszają Gigabyte do zmian w płytach głównych. Dla klientów to dobrze...

Niedobory podwajaczy PWM zmuszają Gigabyte do zmian w płytach głównych. Dla klientów to dobrze...

Płyty główne z chipsetami AMD B550 pojawiły się dopiero dwa miesiące temu, ale Gigabyte wypuszcza już drugą rewizję swoich płyt głównych B550 Aorus Elite i Elite AX. Najwyraźniej przyczyną wprowadzenia tych płyt głównych jest brak podwajaczy PWM, komponentów, które w oryginale posiadały płyty główne B550 Aorus Elite. VRM (moduł regulatora napięcia) są używane na płytach głównych w celu obniżenia napięcia 12 V z zasilacza do poziomu, który może obsłużyć procesor, na przykład 1,1 V. Układ, który kontroluje VRM płyty głównej, nazywa się kontrolerem PWM - układy te są zaprojektowane do obsługi określonej liczby faz zasilania. Im więcej faz może obsłużyć kontroler, tym jest droższy. Używając podwajaczy PWM, zamiast kontrolera PWM dla każdej fazy, można mieć 1 kontroler odpowiedzialny za dwie fazy. Biorąc pod uwagę przykład 6-fazowego kontrolera PWM, jeśli używa projektu fazy 1:1, będzie miał 6 faz zasilania, ale przy użyciu podwajacza obsługuje do 12 faz. Jest to tani sposób na osiągnięcie 12-fazowego projektu, ale jest on gorszej jakości w porównaniu do czystej 12-fazowej konstrukcji VRM z 12 kontrolerami PWM. Oczywiście jest to tylko uproszczony opis, ale pozwalający wyobrazić sobie zasadę działania podwajaczy.

Niedobory na rynku podwajaczy PWM wymuszą na producentach stosowanie rozwiązań, które będą wydajniejsze i sprawniejsze, choć nieco droższe. Jeśli nie odbije się to na cenie produktu, to zmiany będą dla nas korzystne.

Podwajanie fazy pozwala producentom płyt głównych na tworzenie opłacalnych projektów przy użyciu podwajaczy PWM do kontrolowania większej liczby faz zasilania, co pozwala oczywiście ciąć koszty. Chociaż projekty te nie są tak wydajne i responsywne jak projekty bez podwajaczy fazy, oferują konsumentom lepszą cenę. Popyt przewyższający podaż powoduje wzrost cen, obniżając opłacalność stosowania podwajaczy fazy PWM. Poza tym niektórzy producenci mogą nie mieć dostępu do wystarczającej liczby układów, aby dostarczyć tyle płyt głównych ile oczekiwano. Gigabyte wydaje się być pierwszym dużym producentem płyt głównych, który zrewidował swoje projekty płyt głównych B550 w celu usunięcia podwajaczy fazy, tworząc wersje V2 swoich B550 AORUS Elite i B550 AORUS Elite AX. 

Oczekuje się, że inni producenci płyt głównych pójdą w ślady Gigabyte'a, bo nowa sytuacja zmusi ich do zmiany oferty płyt głównych. W tych nowych projektach  powinno zabraknąć podwajaczy fazy, co prawdopodobnie zwiększy ich wydajność dzięki zastosowaniu nowych kontrolerów PWM. Konsumenci powinni spodziewać się nowych wersji płyt głównych od czołowych producentów w najbliższej przyszłości. Zmiany te będą miały największy wpływ na segment konstrukcji, które są najbardziej opłacalne dla kienta, przy czym najwięcej zmian zobaczymy najprawdopodobniej w płytach z chipsetem AMD B550. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niedobory podwajaczy PWM zmuszają Gigabyte do zmian w płytach głównych. Dla klientów to dobrze...

 0