Niektóre Radeony RX 480 4 GB mają fizycznie 8 GB pamięci - Możliwe odblokowanie poprzez flash

Niektóre Radeony RX 480 4 GB mają fizycznie 8 GB pamięci - Możliwe odblokowanie poprzez flash

AMD wręcz słynie z tego, że w ich kartach graficznych można uzyskać dostęp do jakichś teoretycznie nieobecnych zasobów. Weźmy za przykład model HD 6950 z 1408 procesorami strumieniowymi, który wielu użytkowników bez większych problemów przerobiło na wersję HD 6970, zapewniając sobie tym samym 128 procesorów strumieniowych ekstra - wystarczył flash BIOSu. Nic więc dziwnego, że temat odblokowywania powrócił przy najnowszym RX-ie 480. Tylko, co można odblokować w karcie z pełną strukturą krzemową?

Zobacz: Model RX 480 korzysta z pełnego rdzenia Polaris 10

Okazuje się, że... pamięć. Pewien Duńczyk na łamach serwisu Tweakers.net doniósł, że jego RX 480 w wersji 4 GB posiada tak naprawdę osiem modułów 8 Gigabitowych, co przekłada się na 8 GB pamięci VRAM. Nadmiar jest po prostu zablokowany przez oprogramowanie układowe. Nietypowy egzemplarz karty to model referencyjny, pochodzący od firmy PowerColor. Nie jest jednak do końca jasne, czy akcelerator został zakupiony w sprzedaży detalicznej, czy może to tylko sampel testowy nadesłany przez producenta.

Głos w tej sprawie błyskawicznie zabrał przedstawiciel Czerwonych, który poinformował, że część kart przeznaczonych do testów intencjonalnie posiada możliwość odblokowania, by recenzent mógł za jednym zamachem sprawdzić obydwa warianty RX-a. Stąd też pochodzenie odblokowanej karty PowerColora jest niezmiernie istotne. Jeśli duński użytkownik natrafił na egzemplarz z podwojoną pamięcią w sklepie, to istnieje szansa, że takie sztuki zawitają także do Polski. Sprawę na pewno trzeba śledzić...

Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak Redaktor, programista

Student informatyki, niekoronowany król ITHardware.pl ;)

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...