NVIDIA boi się AMD i składa wnioski o zastrzeżenie nazw 3080, 4080 i 5080

NVIDIA boi się AMD i składa wnioski o zastrzeżenie nazw 3080, 4080 i 5080

NVIDIA ma nadzieję powstrzymać AMD przez przejęciem ich schematu nazewnictwa kolejnych kart graficznych i złożyło wniosek o przyznanie praw do nazw handlowych 3080, 4080 oraz 5080. NVIDIA nie rości sobie żadnych praw do tych numerów poza branżą kart graficznych na PC, jednakże uznanie liczb jako znaku towarowego jest wciąż rozpatrywane, co oznacza, że próba takiej rezerwacji nazw może zostać uznana za zbyt obszerną. Mimo wszystko, samo oczekiwanie na przyznanie (lub odrzucenie) znaku towarowego może wystarczyć, by powstrzymać AMD przed używaniem mylącej marki RX 30xx. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że NVIDIA stara się uprzedzić uderzenie AMD i rzekome próby nazwania nadchodzących kart NAVI nazwą RX 3080. 

Wyższy numer przeważnie oznacza wyższą wydajność. NVIDIA nie chce dopuścić, by kolejne karty AMD miały nazwę RX 3080.

W ciągu ostatnich kilku lat AMD przejawiało skłonność do naśladowania nomenklatury marki Intel w swoich procesorach Ryzen i chipsetach. Pogłoski sugerują, że AMD chciało zastosować podobną taktykę z NVIDIĄ, przeskakując serię RTX 20xx własną marką RX 30xx, co miałoby sugerować lepszy model. Pomijając już prawdziwość tych doniesień, NVIDIA nie zamierza podejmować żadnego ryzyka i chce zawczasu zapewnić sobie prawo do nazw następnych układów graficznych. Nazewnictwo i tworzenie marek jest bardzo istotne, a AMD jak wiadomo nie wprowadza spójnych oznaczeń swoich produktów, często wprowadzając niepotrzebne zamieszanie. Choć tutaj NVIDIA również nie jest bez winy, zmieniając rozpoznawalne GTX na RTX, co niektórym wydaje się zbyt bliskie serii RX AMD.

Zarówno karty Navi jak i Turnig wykorzystują podobne nazewnictwo, co dla niektórych może być dość niejasne, a zwłaszcza dla niedoinformowanego klienta. NVIDIA nie chce dopuścić do sytuacji, gdy Navi zdobędą wyższe numery, co przeważnie sugeruje wyższą wydajność. Wniosek "zielonych" jest wciąż rozpatrywany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i może jeszcze zostać odrzucony. W końcu rezerwacja numerów może zostać uznana za zbyt szeroki zakres.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA boi się AMD i składa wnioski o zastrzeżenie nazw 3080, 4080 i 5080

 0