NVIDIA: Grace CPU Superchip (ARM) oferuje dwukrotnie wyższą wydajność od Intel Ice Lake (Xeon)

NVIDIA: Grace CPU Superchip (ARM) oferuje dwukrotnie wyższą wydajność od Intel Ice Lake (Xeon)

Podczas GTC 2022 NVIDIA zaprezentowała swój Grace CPU Superchip, platformę z maksymalnie 144 rdzeniami ARM, która według producenta dostarczy 2-krotny wzrost wydajności na wat w porównaniu z tradycyjnymi serwerami. Podczas wydarzenia dyrektor generalny Zielonych nie ujawnił zbyt wielu szczegółów, ale firma udostępniła nowy slajd, który porównuje wydajność układu z platformą Ice Lake Xeon od Intela.

Udostępniono nowy slajd dotyczący wydajności procesora ARM NVIDII, Grace Superchip, który pokazuje „przewidywaną” wydajność WRF (badania i prognozowania pogody) przy użyciu standardowego NCAR WRF (wersja 3.9.1.1 przeniesiona do ARM). Model IB4 to 4-kilometrowa prognoza regionalna Półwyspu Iberyjskiego, obejmującego Hiszpanię i Portugalię.

Nowy slajd dotyczący wydajności procesora ARM NVIDII, Grace Superchip, który pokazuje jego „przewidywaną” wydajność WRF. 

NVIDIA: Grace CPU Superchip (ARM) oferuje dwukrotnie wyższą wydajność od Intel Ice Lake (Xeon)

Należy pamiętać, że ten pomiar wydajności dotyczy wyłącznie Grace CPU Superchip, a nie Grace Hopper Superchip. NVIDIA Grace CPU Superchip wykorzystuje technologię NVLink-C2C, aby zapewnić 144 rdzenie Arm v9 i przepustowość pamięci 1 TB/s. NVIDIA promuje ten produkt następującymi cechami:

  • Wysokowydajny procesor do HPC i przetwarzania w chmurze
  • Super chip z maksymalnie 144 rdzeniami procesora Arm v9
  • Pierwsze na świecie pamięci LPDDR5x z ECC, całkowita przepustowość 1 TB/s
  • SPECrate2017_int_base ponad 740 (szacunkowo)
  • Spójny interfejs 900 GB/s, 7X szybszy niż PCIe Gen 5
  • Dwukrotnie większa gęstość upakowania rozwiązań opartych na DIMM
  • Dwukrotnie większa wydajność na wat dzisiejszego wiodącego procesora
  • Obsługuje wszystkie stosy i platformy oprogramowania NVIDIA, w tym RTX, HPC, AI i Omniverse

Wydajność została porównana z procesorem Intel Xeon 8360Y „Ice Lake” działającym w konfiguracji z dwoma gniazdami. Cała platforma pracowała z mocą 572 W w konfiguracji 1-węzłowej. Ponieważ każdy procesor Xeon ma 36 rdzeni, konfiguracja z dwoma gniazdami oferuje 72 rdzenie i 144 wątki. To mniej niż NVIDIA Grace Superchip, ale może być kilka powodów, dla których NVIDIA użyła go do porównań, w tym np. cena. 

Z wyników Zielonych można się dowiedzieć, że Grace CPU Superchip oferuje 2x większą przepustowość i 2,3x przewagę w efektywności nad platformą Intel Ice Lake. Jednym z powodów tak dużej różnicy w wydajności jest to, że model WRF jest bardzo zależny od przepustowości pamięci, a to bardzo mocna strona produktu NVIDII w tym konkretnym obciążeniu HPC.

NVIDIA: Grace CPU Superchip (ARM) oferuje dwukrotnie wyższą wydajność od Intel Ice Lake (Xeon)

Podczas prezentacji GTC 2022 NVIDIA porównała także Superchip z układami AMD EPYC oferowanymi w rozwiązaniach DGX. W tym przypadku różnica wydajności między Grace i EPYC nie jest tak duża, co widać było w wynikach benchmarku  SPEC CPU 2017 Integer Rate. Ale to może się zmienić, ponieważ na razie Zieloni prezentują prognozowane wyniki, a premiera Grace CPU Superchip jest planowana dopiero na pierwszą połowę 2023 roku. Na pewno będzie interesujące zobaczyć, jak procesory Grace wypadają w porównaniu z chipami x86, a Apple udowodniło już, że technologia ARM ma bardzo duży potencjał.  Trzeba jednak pamiętać, że do tego czasu platforma NVIDII będzie konkurować z procesorami AMD Genoa i Intel Sapphire Rapids.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA: Grace CPU Superchip (ARM) oferuje dwukrotnie wyższą wydajność od Intel Ice Lake (Xeon)

 0