OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro zbanowane w popularnym benchmarku. Producent przyłapany na oszustwie

OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro zbanowane w popularnym benchmarku. Producent przyłapany na oszustwie

Producenci smartfonów próbują różnych sztuczek, by ich produkt jawił się konsumentom, jako lepszy niż konkurencji. Strategie są różne - od zwykłych porównań, poprzez prześmiewcze reklamy, aż po oszustwo. To ostatnie, choć pozornie przynieść może największe korzyści, w razie wpadki niweczy całą pracę marketingowców i kładzie się cieniem, przykrywając wszelkie zalety urządzenia. Wielu producentów w przeszłości podkręcało chwilowo procesory, gdy oprogramowanie układowe wykryło uruchomiony benchmark, co fałszowało wyniki wydajności, sprawiając, że urządzenie jawiło się jako lepsze, niż było w rzeczywistości. Na podobnym działaniu właśnie został przyłapany OnePlus. Producent najwyraźniej stawia na czas pracy na baterii, obcinając wydajność w codzinnych zastosowaniach, przyspieszając jednak po wykryciu konkretnych aplikacji. W efekcie modele OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro zostały usunięte i zbanowane w popularnym benchmarku Geekbench.

OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro nie wykorzystują w pełni Snapdragona 888. Producent dążąc do zapewnienia najdłuższego czasu pracy ogranicza wydajność, co całkowicie fałszuje wyniki benchmarków. Urządzenie wybiera aplikacje, którym oferuje pełną moc, zamiast robić to w każdym porzypadku. Nie da się przewidzieć wydajności urządzeń w typowych scenariuszach, w efekcie zostały one zbanowane w Geekbench. 

Portal Anandtech poddał smartfona testom wydajności z wykorzystaniem przeglądarkowego benchmarka Speedometer 2.0. OnePlus 9 Pro uzyskał wynik 61,5, co wyraźnie odstaje od innych flagówców z tym samym SoC Snapdragon 888. Redakcja portalu założyła, że rdzeń Cortex-X1 wcale nie był obciążany, a całą pracę wykonywały trzy rdzenie Cortex-A78. Podczas trzeciego testu sytuacja była jeszcze gorsza - smartfon osiągnął zaledwie 16,8 punktu, co sugeruje, że w użyciu były tylko rdzenie Cortex-A55.  Anandtech zauważa, że smartfon zaniża wydajność najprawdopodobniej w celu zapewnienia jak najdłuższej pracy na baterii, choć nawet pomimo tak drastycznych działań, smartfon przegrywa pod względem wydajności energetycznej z innymi modelami, które wcale nie są ograniczane. Urządzenie najwyraźniej przyspiesza jedynie podczas wykrycia konkretnych aplikacji.

Anandtech zainstalował dodatkowo przeglądarkę Vivaldi, aby potwierdzić uzyskane wcześniej wyniki. Snapdragon 888 był w pełni obciążony tylko zaraz po instalacji aplikacji. W innych przypadkach wszystko zależało od aplikacji i widoczne było ograniczanie prędkości m.in. podczas korzystania z programów platform społecznościowych, takich jak Snapchat, Instagram i inne. Wszystko wskazuje na to, że OnePlus ponownie (przypomnijmy wpadkę choćby z oszukiwaniem w OnePlus 5) przyspiesza smartfona w przypadku wybranych aplikacji, znacznie obcinając wydajność w normalnym użytkowaniu. Użytkownicy OnePlus 9 zwracali już wcześniej uwagę na problemy z wydajnością i teraz mamy prawdopodobne wyjaśnienie problemu. Producent, chcąc ograniczyć zużycie baterii, zamiast zoptymalizować oprogramowanie, sztucznie zaniża wydajność smartfonów, dając całkowicie niewiarygodne wyniki wydajności i sprawiając, że nie można przewidzieć, jak urządzenie zachowa się w danym scenariuszu. Po tym odkryciu Geekbench zbanował modele OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro ze swojej platformy, słusznie zakładając, że w obecnym stanie nie ma sposobu na zbadanie realnej wydajności urządzeń. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro zbanowane w popularnym benchmarku. Producent przyłapany na oszustwie

 0