Poznaliśmy listę najgorszych haseł 2018 roku. Przykład idzie z góry

Poznaliśmy listę najgorszych haseł 2018 roku. Przykład idzie z góry

Weszliśmy już w okres podsumowań 2018 roku i tradycyjnie w tym czasie poznajemy listę najgorszych haseł używanych przez internautów. Jeśli myślicie, że kolejne wielkie afery związane z cyberbezpieczeństwem, w tym wycieki danych, sprawiły, że sytuacja poprawiła się w tym aspekcie względem ubiegłych lat, to nic z tych rzeczy. Piąty rok z rzędu króluje bowiem hasło o treści „password”, a na drugim miejscu plasuje się „123456”. Można jednak zauważyć też i nowe trendy, ponieważ na liście 100 najgorszych haseł zadebiutował „donald”, wskakując na 23. pozycję. Ranking tradycyjnie przygotowany został przez SplashData, czyli firmę stojącą za oprogramowaniem do zarządzania hasłami SplashID i powstał w oparciu o analizę 5 mln haseł, które wyciekły do sieci w tym roku. Poniżej możecie zapoznać się z listą dziesięciu najgorszych haseł kończącego się roku, a pod TYM adresem znajdziecie pełny ranking.   

Top 10 najgorszych haseł 2018 roku:

  1. 123456
  2. password
  3. 123456789
  4. 12345678
  5. 12345
  6. 111111
  7. 1234567
  8. sunshine
  9. qwerty
  10. iloveyou

Morgan Slain, dyrektor generalny SplashData, nazywa tę sytuacją prawdziwą „zagwozdką”, gdyż ludzie wciąż narażają się na duże ryzyko, korzystając z takich haseł, pomimo faktu, że nieustannie przypomina się zagrożeniach płynących z tego tytułu. Poza tym, nieustannie docierają do nas wieści o kolejnych atakach hakerskich i wyciekach danych, po co więc ułatwiać życie cyberprzestępcom tak marnymi zabezpieczeniami. Internauci robią w tym przypadku to, czego nie powinni, korzystając z imion celebrytów lub własnych lub też najprostszych ciągów znaków. Równie istotnym problem jest fakt, że bardzo duża część osób posiada jedno hasło do wielu usług (według ostatnich danych blisko połowa internautów przyznaje się do tego). Wydaje się, że tego typu zachowanie wynika z nieświadomości i publikacja tego typu raportów ma za zadanie piętnować takie zachowanie.

Poznaliśmy listę najgorszych haseł 2018 roku. Przykład idzie z góry

Niestety, ale bardzo słaby przykład idzie też z góry. Inna firma zajmująca się oprogramowaniem do zarządzania hasłami, Dashlane, opublikowała listę największych wpadek z hasłami w 2018 roku (pełny raport znajdziecie pod TYM adresem). Na pierwszym miejscu znalazł się Kanye West, który w trakcie spotkania z Donaldem Trumpem nagrany został jak wpisuje kod 000000 do odblokowania swojego iPhone’a. Na drugim miejscu znalazł się Pentagon, gdzie zespół audytujący zabezpieczenia tej jednostki Departamentu Bezpieczeństwa USA zgadł hasło w 9 sekund, odkrywając jednocześnie, że wiele systemów broni chronionych jest hasłem, które można znaleźć w wyszukiwarce Google. Zabłysnęli także właściciele kryptowalut, którym zdarzało się zapomnieć o haśle do swojego cyfrowego portfela i próbowali przypomnieć sobie je za pomocą hipnozy. Warto też wspomnieć o akcji przeprowadzonej przez Nutellę, gdzie w trakcie Światowego Dnia Hasła firma zachęcała followersów na Twitterze do zmiany hasła na… „Nutella”. Zauważa jednak problem, gdyż z ich badań wynika, że przeciętny internauta posiada ok. 200 różnych kont, a liczba ta podwoić ma się w ciągu 5 lat. Rozwiązaniem tego problemu może być powszechne przejście na zabezpieczenia biometryczne lub stosowanie fizycznych kluczy i tym samym rezygnacja z tradycyjnych haseł.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poznaliśmy listę najgorszych haseł 2018 roku. Przykład idzie z góry

 0