Problem uszkodzonych Ryzenów 7000 może dotyczyć nie tylko modeli 3D V-Cache. Oświadczenie AMD

Problem uszkodzonych Ryzenów 7000 może dotyczyć nie tylko modeli 3D V-Cache. Oświadczenie AMD

Okazuje się, że problem palących się procesorów Ryzen 7000X3D to dopiero początek, bo Roman “Der8auer” Hartung odkrył właśnie uszkodzenie na zwykłym Ryzenie 7000, bez pamięci 3D V-Cache.

ASUS zabrał głos

YouTuber, blisko związany z ASUS-em, podzielił się z nami oświadczeniem firmy, która była jedną z pierwszych marek wymienianych na Reddicie w kontekście zepsutych procesorów Ryzen 7000X3D. Wygląda na to, że sprawa tak naprawdę dopiero się rozlewa i AMD może mieć poważniejszy problem, niż dotychczas sądzono. 

Okazuje się, że problem palących się procesorów Ryzen 7000X3D to dopiero początek, bo może dotyczyć on także CPU bez 3D V-Cache.

Der8auer

Co najmniej kilku użytkowników zgłosiło bowiem uszkodzone procesory po użyciu ich z płytami ASUS i Gigabyte. Producenci płyt głównych szybko zareagowali na te doniesienia, usuwając BIOSy, których dotyczy problem i wypuszczając nową wersję firmware'u. Ten nowy BIOS ogranicza manipulację napięciem dla procesorów Ryzen 7000X3D, co najprawdopodobniej jest przyczyną zgłaszanych problemów.

ASUS w końcu wydał oświadczenie w sprawie problemów z uszkodzonym procesorem Ryzen 7000X3D. W oświadczeniu wspomniano o AMD EXPO (profile przetaktowywania pamięci) i napięciach SoC, które mogą wymagać nowego zestawu reguł po ich zdefiniowaniu przez ASUSa i AMD. Obecnie nie ujawniono więcej szczegółów w zakresie firmware'u ani zaleceń dla użytkowników.

ASUS oświadczenie o Ryzenach

Nie tylko modele z X3D

Der8auer przyjrzał się bliżej swojemu procesorowi Ryzen 9 7900X, który również wykazał wybrzuszenie, takie jak procesory Ryzen 7000X3D w zgłaszanych przypadkach na Reddicie. Oznacza to, że problem może dotyczyć nie tylko procesorów z pamięcią 3D V-Cache, ale także serii X, chociaż takie przypadki (poza tym Der8auera) nie zostały jeszcze odnotowane w sieci. 

Jeden z komentatorów artykułu Igor'LAB miał dobrą teorię na temat potencjalnego źródła problemu. Wygląda na to, że powoli znajduje to potwierdzenie:

Wynika to z parametrów EXPO, które określa AMD. ASUS i Gigabyte zaimplementowali je 1:1 bez zwracania uwagi na nowy X3D CCD. Podczas gdy procesory „X” tolerują wyższe napięcia, X3D padają jeden po drugim, ponieważ są znacznie bardziej czułe. Gdy tylko Expo jest włączone, napięcia CPU SOC i CPU VDDIO/MC wzrastają do 1,36-1,4, czasami do 1,5 V w systemie Windows, powodując natychmiastowy zgon X3D. Jeśli ręcznie ustawisz wszystkie napięcia na prawidłowe wartości, nie ma żadnych problemów.

— impi182

Jak wspomniał Roman, wszystkie przypadki, których to dotyczyło, miały tylko jedną wspólną cechę – korzystały z EXPO. Użytkownikom zaleca się korzystanie z najnowszych dostępnych BIOS-ów i uważną obserwację napięć procesora. Alternatywnie, użytkownicy mogą ręcznie ustawić napięcie SoC do niższego poziomu lub zaprzestać korzystania z EXPO w tym momencie. 

AMD właśnie wydało oświadczenie w tym temacie:

Zdajemy sobie sprawę z ograniczonej liczby zgłoszeń online, które twierdzą, że nadmierne napięcie podczas podkręcania mogło uszkodzić gniazdo płyty głównej i piny. Aktywnie badamy sytuację i współpracujemy z naszymi partnerami ODM, aby upewnić się, że napięcia doprowadzane do procesorów Ryzen 7000X3D za pośrednictwem ustawień BIOS płyty głównej mieszczą się w specyfikacjach produktu. Każda osoba, której procesor mógł zostać dotknięty tym problemem, powinna skontaktować się z działem obsługi klienta firmy AMD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Problem uszkodzonych Ryzenów 7000 może dotyczyć nie tylko modeli 3D V-Cache. Oświadczenie AMD

 0